Aj na malom priestore si viete vypestovať bohatú úrodu kvetov. Mám pre vás niekoľko tipov, ako zberať kvety na sušenie, aby ste získali čo najviac materiálu pre svoju tvorbu.

Zberajte pravidelne a často

Rastliny kvitnú preto, aby sa opelili a vytvorili semená. Keď budete kvety zrezávať pravidelne, rastlina bude postupne rozkvitať znovu a znovu.

V prípade kvetov na sušenie (slamienky, plamenníky, slamihovky…) často stačí zrezať len hlávky či vedľajšie výhonky netreba odstrániť celú hlavnú stonku.

Rastliny navyše rozkvitajú postupne. Preto by bolo škoda nenechať pripravené puky sa rozvinúť.

Dostatok výživy

Okrem pravidelného rezu potrebujú rastliny na opakovanú tvorbu kvetov aj dostatok výživy. Preto ich pravidelne prihnojujte. Pridajte do záhonu kompost alebo siahnite po tekutých hnojivách, ktoré pridáte do zálievky.

Niektoré druhy sa vysievajú samy

V prípade černušky, zajačích chvostíkov či ostrôžky platí, že sa krásne rozmnožia aj samovýsevom. Preto môžete niektoré kvety nechať dozrieť a ony sa samy vysejú. Tak budete mať o starosť menej a ďalšie rastliny vám vyrastú na jar opäť na tom istom mieste.

Väčšinu letničiek vhodných na sušenie môžete zberať vďaka postupnému zberu od začiatku leta až do mrazov. Pomôže vám aj postupný výsev a vysádzanie. Predĺžite si tak sezónu a perfektne využijete každý kúsok záhrady. Po zbere hrachu môžete na záhon vysadiť predpestované plamenníky alebo slamihovky.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *