Ľan je absolúne nenáročný. Stačí ho v skorej jari rozsypať po hriadke, zľahka zapracovať hrabľami a je to. Ostatné zvládne sám. Netre polievať, hnojiť ani podopierať.

O pestovaní ľanu som písala v tomto článku >>>

Kedy zberať ľan na aranžovanie?

Venujem sa aranžovaniu, takže aj skúsenosti s ľanom viem zdieľať v súvislosti s aranžovaním. Ak potrebujete informácie o ľane ako rastline na získanie priadze, s tým vám, žiaľ, neporadím.

Takže, poďme na to aranžovanie. Do sviežich kytíc zberáme zelený ľan. Nie však rozkvitnutý, modré kvietky vydžia veľmi krátko. Kvitnú postupne na stonke zdola na hor dopoludnia (zväčša jeden až tri kvietky na jednej rastline denne) a popoludní, po opelení im už aj padajú lupienky. A je po kráse.

V kyticiach preto majú pre nás význam až toboľky. Čiže svieže kytičky dopĺňame ľanom, ktorý už odkvitol a má pekne vytvorené, no zatiaľ zelené toboľky.

Na aranžovanie sušených kytičiek alebo vitie vencov používame ľan, ktorý už zožltol, ale ešte celkom nezhnedol a neobschol priamo na záhone.

Na toto si dajte pozor pri ľane

Ľan pre potravinárske účely nechávame na záhone dlhšie, kým semená v toboľkách nedozrejú. Takéto toboľky však hnednú až černejú pod vplyvom poveternostných podmienok (napríklad čierne fľaky spôsobuje pleseň po výdatných letných búrkach). Pri aranžovaní považujeme takéto toboľky za neestetické a nepracujeme s nimi.

Na aranžovanie preto zberáme ľan z políčka prakticky hneď, ako zožltne a listy od spodnej časti stoniek začnú hnednúť a schnúť. Nečakáme, kým priamo na záhone uschnú a zhnednú aj toboľky.

Ako uskladniť ľan na aranžovanie

Pri zbere ľanu na aranžovanie sušených kytičiek či vencov počítame s tým, že ho budeme dosúšať. Pod strieškou, na suchom, dobre vetranom mieste. Tma v tomto prípade nie je nevyhnutná.

Je to prácne a zdĺhavé, a predsa odporúčam očistiť stonky ľanu od lístkov. Tie sa totiž po vysušení nepríjemne trúsia.

Očistené stonky ľanu viažeme do kytíc pomocou gumičky. Ako bude ľan schnúť, zmenší sa objem stoniek. Gumička sa prispôsobí a jednotlivé rastliny z takto uviazanej kytičky nebudú vypadávať.

Prečo je dôležité odstrániť z ľanu listy?

Vďaka tomu je uskladnenie ľanu aj následná manipulácia s ním pri aranžovaní čistejšia a jednoduchšia.

Pravdaže, aj mne sa stáva, že nestíham, chcem si to zjednodušiť a odfláknem prípravu ľanu na sušenie a uskladnenie. A potom banujem, pretože drobné lístky sú všade.

Navyše sa po vysušení ťažko odstraňujú (to je možno individuálne, vyskúšajte si, ako sa vám pracuje lepšie). Mne najviac vyhovuje odstrániť lístky zo stoniek hneď po zbere tak, ako to môžete vidieť v tomto videu:

 

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: