Niektoré semienka vyklíčia rýchlo a nemusíte sa o ne špeciálne starať. Niekedy však treba výsev prispôsobiť tak, aby vám semienka na okenom parapete nezačali plesnivieť či zahnívať. Mám pre vás základné odporúčania, vďaka ktorým zabezpečíte rastlinkám čo najlepší štart.

Pripravte sa na vysievanie

Nachystajte si osivá, ktoré práve plánujete vysievať. Kým máte čisté ruky, na označovače (akékoľvek používate alebo máte k dispozícii) si napíšte názov, ideálne aj odrodu a dátum výsevu. Ja používam napríklad lepiace papieriky, ktoré lepím na nádoby.

Do čoho vysievať?

Možností je mnoho. Hrantíky, zakoreňovače, domáce pareniská…

Ja využívam najmä rôzne plastové nádoby z obchodov – z húb, ovocia či zeleniny, z jogurtov či nátierok, alebo poškodené dózy, ktoré už nevyužijeme v kuchyni. Celý rok ich odkladám a v čase vysievania slávnostne vytiahnem.

Ideálne je, ak sú na dne dierky na odtekanie prebytočnej vody. Pokiaľ dierky chýbajú, urobte ich.

Substrát na vysievanie

Ekozáhradkári nedajú dopustiť na obyčajnú zeminu zo záhrady. Býva však plná úlomkov korienkov, poplazov či semienok rôznych druhov buriny. Tá naša je navyše ťažká, ílovitá a pracuje sa s ňou veľmi zle. Skrátka, darmo by som do nej vysievala osivá chúlostivých druhov, ktoré potrebujú naozaj vhodné podmienky, aby pekne vyklíčili.

Preto nedám dopustiť na zmes výsevného substrátu s pieskom a perlitom. V prípade suchomilných alebo na “líhanie” náchylných rastlín v pomere 1:1:1.

Čo je to líhanie priesad?

Najčastejšie sa s líhaním priesad stretávajú bežní záhradkári v prípade paprík. Mladé rastlinky začnú “líhať”, akoby ich niečo na úrovni substrátu zlomilo. Môžu za to huby, ktoré sa premnožia na povrchu vlhkého substrátu.

Áno, aby semienka vyklíčili a aby sa mladých rastlinkám darilo, potrebujú vlhkosť. Ako teda zabrániť tomu, aby sa tieto huby šírili? Nešetrite perlitom a pieskom. Na štart sú pre semenáčiky ideálne, neskôr pri rozsádzaní rastlinky vysadíte do výživnejšieho substrátu.

Perlit je vhodný aj v prípade, že vysievate semienka s dlhou dobou klíčivosti. Takéto semienka zväčša v “obyčajnej hline” za oknom na parapetnej doske splesnivejú alebo zhnijú a nevyklíčia. V perlite však nie sú prítomné patogény, ktoré by zahnívanie či plesnivenie spôsobili.

Ako vysievať?

Substrát ste si už zmiešali, vysypte ho do nádoby. Semienka rozsypte po povrchu a zľahka ich zasypte len veľmi tenučkou vrstvou substrátu (alebo už len perlitu). Niektoré druhy potrebujú svetlo aj pri klíčení, preto je dôležité, aby semienka neboli vysiate hlboko.

Výsev stačí jemne utlačiť a zavlažiť.

Zavlažujte rozprašovačom, aby ste výsev nepremokrili a semienka nevyplavili!

Výsev môžete prikryť ďalšou priesvitnou nádobou (a vytvoriť tak jendoduché parenisko), bielou netkanou textíliou alebo vreckami či fóliami. Každý deň všetko pekne skontrolujte – či netreba opäť zvlhčiť alebo či už rastlinky nerašia.

Akonáhle už začnú rastlinky vyrastať, treba im dopriať dostatok svetla, aby sa hneď nevytiahli a neostali “cintľavé”. Zväčša už v tomto čase môžete prikrývku (nádoby, vrecká, fóliu…) odstrániť.

Čo ak vám semienka nechcú klíčiť? Hľadajte pomoc v článku o chybách a problémoch pri vysievaní.

A čo ďalej?

Neskôr, keď sa objavia pravé lístky, bude zrejme treba výsev zjednotiť, zväčša aj rastlinky rozsadiť. Dopriať im výživnejší substrát, dostatok priestoru na tvorbu koreňového systému. Ale o tom napíšem zasa nabudúce.

Ak ešte nemáte nakúpené osivá, prečítajte si článok o tom, ako nakupovať semienka a nezásobiť sa zbytočnosťami.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: