Myslím, že máj je v mnohých záhradách hlavným mesiacom vysádzania priesad do voľnej pôdy. Hurá na to! V druhej polovici mája by už nemali hroziť mrazy, preto je to ideálny čas na vysádzanie teplomilných letničiek. Kvetov či zeleninových druhov. Máte svoje finty, ako vysádzať priesady, aby sa vám ujali bez zbytočných strát?

Základom je zdravá priesada

Veru tak. Priesadkám sa poctivo venujem, ale zároveň si dávam záležať na tom, aby som ich zbytočne nerozmaznala. Aby boli otužilé a premiestnenie do voľnej pôdy zvládli.

Priesady by mali byť dostatočne rozrastené – nie však tenké a privysoké, ale pevné a životaschopné. Mali by mať skúsenosti so suchom, slnkom aj prechodne nižšou teplotou, ako by bolo ideálne. A samozrejme – nemali by byť napadnuté škodcami.

Pre správny vývin rastlín je napríklad dôležité aj to (a niektoré druhy, ako napríklad uhorky, sú na to citlivejšie), aby mali počas dňa prirodzene vyššiu teplotu a v noci nižšiu.

Častou chybou býva, keď sú priesady pravidelne počas dňa vystavené sviežemu vzduchu na balkóne, ale počas noci ukryté pred zimou v interiéri. Tam býva často vyššia teplota ako vonku cez deň.

Priesady v samostatných nádobách

Pri presádzaní je vítané, keď rastlinám zbytočne nenarušíte korienky, ale premiestnite ich na nové miesto s celým koreňovým balom. Preto uprednostňujem predpestovanie priesad v samostatných zakoreňovačoch (alebo v zakoreňovacích plátoch so samostatnými priehradkami).

Priesady z jednej nádoby, ktorých korene treba pri rozsádzaní oddeľovať a popretŕhať, sa prijímajú ťažšie a úspešnosť nebýva 100%.

Rastlinka s takto odhalenými koreňmi sa ujme v špeciálnom substráte v skleníku, ale v záhone by to prežiť nemusela:

O presádzaní rastlín, ktoré presádzanie nemajú rady, si môžete prečítať v samostatnom článku.

Otužovanie priesad

Otužovanie som už spomínala. Čo si pod ním treba predstaviť? Nuž, priesady treba otužiť napríklad na nižšie teploty, ako sú tie, na ktoré boli zvyknuté na parapetnej doske pod oknom. Premiestnite ich teda aspoň na niekoľko dní von – na terasu, do fóliovníka, na balkón…

Priesady však treba otužiť aj na ostré slnečné lúče. Postupujte rovnako – postupne ich vykladajte von, aby si na silné žiarenie privykli.

Dostatok vlahy

Na presádzanie si vyberte oblačný deň alebo presádzajte večer, keď už pokrývajú záhony dlhé tiene a slniečo toľko nepáli.

Užitočný nápad: Deň predtým, ako plánujete rastliny vysádzať, voľný, pripravený záhon polejte. Počas dňa preschne tak akurát, aby sa vám dobre pracovalo. Zároveň v ňom ostane dostatok vlahy, aby sa rastlinky cítili príjemne ihneď po presadení.

Predtým, ako začnete rastlinky premiestňovať do pôdy, poriadne ich v zakoreňovačoch zalejte a počkajte desať minút až polhodinku, aby sa poriadne napili.

Takéto vodou vyzbrojené rastlinky po premiestnení na záhon nevädnú. Samozrejme v prípade, že vysádzate počas zamračeného dňa (alebo večer) a premiestnili ste ich s celým premokreným koreňovým balom.

… s dostatkom vlahy pokračujeme…

Samozrejme, presadené rastlinky treba polievať. Kým sa na novom mieste nezabývajú a nepreniknú korienkami hlbšie a hlbšie, ostávajú zraniteľné a treba im dopriať dostatok vlahy.

Primeraným polievaním zároveň pomôžete zemine “sadnúť” a vyplnia sa tak prípadné vzduchové komôrky, ktoré by bránili rastu koreňovej sústavy.

Po niekoľkých dňoch by už malo byť jasné, či sa rastliny ujali a rastú si svojím životom. Je bežné, ak staršie listy vädnú alebo zmenia farbu, kľúčové však ostáva, aby sa vytvárali mladé, svieže lístky.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: