Ak milujete zápisníky podobne ako ja, určite ste si už nejaký skúšali vyrobiť. Alebo nie? Tak poďte na to! Využijete papier, ktorý by ináč možno skončil v zbere. Alebo zošity, ktoré vám pripomínajú školu a už niekoľko rokov oddychujú v skrini.

Ako vyrobiť zápisníček z toho (a s tým), čo nájdete doma?

Pripravte si:

  1. papiere (kancelársky papier, ktorý sa vám podarilo trošku pokrčiť a už ho nedáte do tlačiarne, ústrižky – väčšie ako A5, staré zošity, skicáre… ktoré majú zapísaných pár strán a zvyšné ostali prázdne…);
  2. ozdobný papier (farebný výkres, baliaci papier, dizajnový papier, alebo si svoj zápisník dozdobíte servítkovou či scrapbook technikou, možností je mnoho);
  3. nožnice;
  4. veľkú tvrdú dosku (sú špeciálne dosky, ktoré vám pri práci s papierom perfektne pomôžu, ale kľudne postačí doska na vaľkanie cesta, ideálne bambusová – je tvrdšia);
  5. rezačku a/alebo orezávadlo (rezačka na papier je super, orezávadlo ju dokáže zastúpiť);
  6. pravítko (postačí aj klasické, pomôže však aj drevený meter, ideálne je mohutné kovové pravítko);
  7. ceruzku;
  8. gumu na gumovanie;
  9. spinkovačku.

Najprv si pripravte papiere. Orežte ich na veľkosť A5 (ak plánujete vyrobiť zápisník vo formáte A6). Ak nemáte orezávačku, tak si túto veľkosť načrtnite pomocou pravítka a ceruzky a potom pomocou pravítka a orezávavacieho nožíka orežte.

Ak si papiere krásne orežete a budú ako jeden, veľmi si uľahčíte ďalšiu prácu. Všetky hárky pekne zarovnajte a pridajte k ním obalový list, ktorý ste si tiež pripravili na požadovaný rozmer.

Čo s baliacim papierom? Ak si plánujete obal ozdobiť baliacim papierom, tak zrežte výkres na formát A5 a pekne ho baliacim papierom oblepte. Pozor, použite tyčinkové lepidlo, aby papiere nenavlhli a nezvlinii sa vám.

Takto zarovnané hárky omerajte a ceruzkou si zaznačte miesta, kde budete “zošívať” spinkovačkou. Malo by to byť uprostred a na dvoch miestach. Veď viete, ako bývajú zošité zošity ;).

Ak by ste náhodou nemali spinkovačku, môžete použiť spinky zo starých zošitov či z časopisu. Vtedy si treba vyznačiť aj pomocou ihly vypichnúť presne vymerané dierky.

Ale ak máte spinkovačku, ide sa ďalej rýchlejšie – pod papiere podložte gumu na gumovanie na mieste, kde budete prerážať. Napasujte spinkovačku na vyznačené miesto a bum.

Opatrne pretočte papiere s gumou (aby sa vám nerozsypali) a vidíte? Spinka prenikla do gumy. Teraz gumu vyberte a spinku uzavrite pomocou nožničiek. Napríklad. Ale ak máte stvrdnuté bruška prstov, zvládnete to bez všetkého.

Zopakujte to na druhom vyznačenom mieste a pripevnite listy ďalšou spinkou.

Teraz je čas opatrne zošité listy prehnúť a dôsledne suchými čistými prstami poutláčať, aby sa zápisník pekne zavrel. Môžete si vziať na pomoc napríklad lyžičku alebo pohár (alebo okrúhly drevený valček zo skladačiek, tých u nás máme viac ako lyžičiek) a papiere utláčať a prehýbať pomocou nich.

V prípade zápisníčka vo formáte A6 použite radšej menej listov. Takých 16 hárkov kancelárskeho papiera (vo formáte A5, čiže v zápisníčku získate 32 listov) bude až-až. Ak by ste použili veľa listov, zápisník by sa vám otváral. No a keď chcete hrubý zápisník, treba viazať iným spôsobom.

V poslednom kroku treba orezať hranu, ktorá má vytŕčajúce papiere. Pužite pravítko a orezávací nožík. Pozor, je to veľmi špeciálna prácička. Ruku na pravítku treba mať pevne, rukou s nožíkom treba pracovať jemne. Vtedy orežete papier najkrajšie. List za listom, prechádzajte viackrát, kým nebude zrezaný aj posledný.

Moja obľúbená úprava na záver: Pomocou nožníc ošúcham – ostrapkám listy, vďaka čomu získajú zápisníčky taký ňuňavý vzhľad ručne robeného kúska.

Verím, že ste dostali chuť na výrobu svojich krásnych zápisníčkov a už aj premýšľate, kde oddychujú vaše staré zošity. Ak by ste náhodou nemali čas alebo papier, môžete si vybrať z našich zápisníčkov. Pripravili sme darčekové balenia s pečaťou.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: