Včera som pripravila prvý tohoročný strapatý venček zo sena a sušených kvetov. A mám radosť, že sa tak veľmi zapáčil! Ako vďaku, že nás sledujete a komentujete mám pre vás niekoľko tipov, ako si môžete vyrobiť podobného fešáka vlastnoručne.

Prírodný a voňavý veniec

Ako základ si vyberte prírodný korpus – zo sena, slamy či prútia. Ovite ho voňavým suchým senom tak, aby nebolo vidieť drôtik alebo špagát. Na pripevnenie sena k základu môžete použiť nielen tenučký myrtový drôtik, ale aj prírodný špagát či dokonca rafiu. Tá bude naozaj nenápadná a pekne zladená so senom.

Áno, aj také “obyčajné” seno je pre nás vzácna komodita! V dekoráciách vyzerá perfektne, vonia ako romantický letný večer a je dostupné pre každého. Kto si nájde čas pokosiť vysokú trávu klasicky – kosou či kosákom.

Na dozdobenie sú ideálne sušené kvety. Napríklad slamihovky sa podobajú na obľúbené margarétky, ale svoju krásu si zachovajú dlho.

Preto nimi zdobím všetky venčeky či kytice, ktoré majú mať nespútaného lúčneho ducha.

K lúčnym kvetom patria napríklad aj rebríčky alebo ďatelina. Ďatelina sa dá pekne nahradiť gomfrénami, ktoré sa na ňu veľmi podobajú a zachovávajú si tvar i farbu niekoľko rokov.

Úžasné rebríčky

Sušený rebríček túžobníkový si zachová svoju žiarivú žltú farbu.

Nabielo kvitnúci obyčajný “myší chvostík” zostane pekne biely, rozkošne zjemňuje kompozíciu, treba však zberať vyzreté súkvetia.

Pastelové farby vyšlachtených odrôd rebríčkov po usušení strácajú krásne odtiene. Predsa však majú čosi do seba a rada ich používam ako výplňové kvietky.

Rebríček bertrámový zasa vytvára milé biele “guľky”, ktoré sú podobné ďateline, ale po usušení zostávajú krásne.

Medzi ďalšie kvety, bez ktorých si takýto venček neviem predstaviť, patrí vratič, slamienky (ideálne “druhotriedne”, tie “prvotriedne” vyzerajú príliš nóbl), bodliaky, makovičky, nevädze, černušky

Nič pre poriadkumilovných

Nespútané lúčne venčeky nepotešia ľudí, ktorí musia mať všetko tip-top uhladené. A čisté. Pri manipulácii sa z venčeka môže trúsiť – seno. To je úplne prirodzené. Ale keď si vencom ozdobíte stenu alebo dvere a ste kľudná povaha, čo nimi netrieska (čiže ja nie…) vydrží vám nielen krásny, ale ani pod nim nebudete musieť často zametať.

Odporúčané druhy kvetov sú odolné, vydržia pekné veľmi dlho. Seno je seno, maximálne viac zožltne. Takže tento strapatý veniec je kus, čo vás bude tešiť roky. Toľko moje skúsenosti a skúseností zákazníčok, ktoré si u nás venčeky z uvedených materiálov objednali.

Takýto veniec patrí pod striešku alebo do intriéru. Samozrejme, nie je vítané, aby zmokol. Veľmi zle by schol a hrozilo by, že splesnivie.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: