Na Instagrame som spomínala, že ma v súvislosti so záhradným náradím dokážu rozladiť dva základné problémy: prvý je ten, keď je náradie nekvalitné alebo nefunkčné/pokazené, druhý je ten, keď sa k náradiu neviem dostať ľahko a rýchlo.

V tomto príspevku by som sa teda rada podelila o svoje postrehy a poučenia z vlastných či cudzích chýb. Tak poďme na to.

Ako vyberať záhradné náradie

Pri výbere záhradného náradia sa stretávam najčastejšie s týmito chybami:

CHYBA #1: Keď chceme na náradí ušetriť

Mnoho ľudí si kupuje náradie podľa ceny. Nazdávam sa však, že najmä v súvislosti s náradím treba pamätať na známy výrok: „Nie sme dosť bohatí, aby sme si mohli dovoliť kupovať nekvalitné veci.“

Kvalitné náradie nie je až také drahé, ako 10 nekvalitných kúskov.

Rýľ, lopata, krompáč, ba aj motyka či lopatka nám môžu slúžiť prakticky celý život. Pokiaľ si vyberieme naozaj pevné a kvalitne spracované kusy.

Pracovala som už so záhradnými lopatkami, ktoré sa v ťažkej, ílovitej pôde zohýbali ako pliešky. Som akčná a tak trošku netrpezlivá osoba, takže lopatka, ktorá sa ohýba, ma dokáže naozaj vytočiť.

Niektoré materiály (respektíve spracovaním) sú pružnejšie, takže sa ohýbajú. Iné sú krehkejšie, takže sa lámu. Ale aj tie, čo sa ohnú, sa časom zlomia, pretože na mieste ohybu zostávajú narušené. Okrem materiálu (pomôcka pre vyberanie náradia „na omak“ – ťažšie býva zvyčajne odolnejšie) veľa záleží aj od spracovania, respektíve tvaru.

Stále sa však môžeme „odpichnúť“ od hmotnosti náradia, pretože naoko tá istá oceľová lopatka môže byť pevnejšia ako iná, ak na jej výrobu použili viac materiálu (je hrubšia) a šikovne ho formovali (dizajnovo zabezpečili odolnosť náradia).

Pevné a odolné je kvalitne a tradične ukované záhradné náradie.

Takúto drevenú debničku na malé záhradné náradie nájdete v dielni Patina s Martinou:

Ako ja namáham lopatky pri presádzaní, manžel má zasa viac skúsenosti s rýľmi. Tiež má skúsenosti s tým, že sa niektoré ľahko zohýbajú a lámu. Naozaj dobrú lopatku či rýľ však, žiaľ, nezoženiete úplne hocikde.

„Nemáte niečo kvalitnejšie?“ pýta sa v predajni.

„To je dobrý rýľ, treba pracovať s rozumom,“ odpovedá predavač.

Áno, na štrkopieskoch stačí pracovať s rozumom. Niektoré druhy pôdy však vyžadujú na obrábanie aj silu. Najmä v prípade, že potrebujete rýľ ako pomocníka na stavbe. Pokiaľ však budete používať rýľ len na to, aby ste sem-tam plytšie zaryli do ľahkej zeme, postačí vám ten „rozumný“.

To isté platí aj pre motyky a lopatky: pri výbere je dôležité zvážiť, či budete pracovať v sypkej zemine alebo v hutnej pôde. Ak len sem-tam čosi presadíte vo vyvýšenom záhone, lacnejšia a ľahšia lopatka vám úplne postačí. Ba dokonca aj tá veselo zelená detská (odskúšané).

Keďže väčšina ľudí pozerá pri výbere záhradného náradia na cenu, niektoré predajne majú v ponuke len lacnejšie produkty. A na to si treba dať pozor. Preto v prípade, že potrebujete odolné, kvalitné náradie, neváhajte sa poobzerať po eshopoch, študujte recenzie a navštívte obchody s naozaj dobrou ponukou.

CHYBA #2: DIY nebezpečné náradie

Tak trošku do kategórie chceme ušetriť spadá aj variant, keď záhradkári v snahe ušetriť dávajú dokopy „násadu, ktorá bola po ruke, s motyčkou, ktorá ešte poslúži“.

Netreba toto riešenie kategoricky odmietnuť, no sústreďme sa na to, aby násada s nástrojom skutočne pasovali k sebe.

Bola som raz vypomôcť v záhrade, kde bolo asi všetko náradie „nejako podávané dokopy“. Znamenalo to, že nástroje na násadách len tak tancovali. Zakopla som do zeme a motyka ostala zapichnutá v hrude. Rúčka sa veselo vysunula. Bezpečnejší prípad. Máločo vie totiž prácu znepríjemniť a všetkých prítomných ohroziť tak, ako motyka, ktorá vyletí. Nehovoriac o sekere…

„Veď ich dáme do vody napučať,“ znelo riešenie.

Možno takéto riešenie niekomu vyhovuje. V každom prípade netreba zabudnúť na to, že kým násada „napučala“ a motyka či rýľ konečne ako-tak držali na mieste, mohli sme mať dávno porobené 😉

Niekomu sa však takéto náradie páči. Poznám ľudí, ktorí sa absolútne vyžívajú v týchto DIY záležitostiach a praktické, vždy perfektne pripravené náradie je pre nich podozrivo nudné.

Teší ich neustále čosi dolaďovať, upravovať a dávať dohromady. Robota v záhrade síce stojí, ale v dielni je stále čo majstrovať.

CHYBA #3: Nevyberáme náradie individuálne

Jedna vec je riadiť sa recenziami ľudí, ktorí majú rovnaké či podobné nároky ako my, druhá vec je riadiť sa odporúčaniami tých, ktorí majú úplne odlišné nároky.

Pri výbere náradia sa teda nenechajte zmiasť susedkou, ktorá má všade trávnik a tri vyvýšené záhony, pokiaľ vy plánujete vo väčšom obrábať svoju rozľahlú zeleninovú záhradu.

Hrozí totiž, že si nakúpite náradie, ktoré vám v praxi nebude vyhovovať.

Teraz sa povznesme nad kvalitu a sústreďme sa na jednotlivé modely či typy náradia.

Mnohí robievame tú chybu, že si vyberáme motyčku, lopatku či rýľ napríklad podľa sady či rady. Je to pekné, to treba uznať. V domčeku na náradie takéto kúsky vedľa seba perfektne ladia. Problém je, že nám nemusia vyhovovať, prípadne sú nám niektoré nástroje z danej sady zbytočné.

Uvediem príklad bežnej sady: lopatka, motyčka s vidlami (tzv. pazúrikmi), kultivátor, hrabličky.

Sadu si treba dôkladne prezrieť a zvážiť, čo reálne využijeme a aký tvar náradia nám najviac vyhovuje. Napríklad lopatka môže byť super, lepšie sa nám však pracuje s inak tvarovanou motyčkou a potom, ak má motyčka „pazúriky“, malé ručné hrabličky nám netreba. Vyriešime to práve „pazúrikmi“ z opačnej strany motyčky.

Toto je podľa mňa spôsob, ako naozaj vieme ušetriť. Peniaze, nervy aj priestor v domčeku na náradie. Vybrať si radšej menej, zato naozaj kvalitných a vyhovujúcich kúskov.

Mne sa napríklad veľmi páčia bohaté sety s úzko špecializovanými nástrojmi. Viem však, že je to zbytočnosť a 4 nástroje (hrabličky, ručný kultivátor, odburiňovač) absolútne luxusne nahradí jediná, zato však dobre tvarovaná a pevná motyčka. A lopatka je „musthave“, samozrejme.

Budem rada, keď sa podelíte v komentároch o svoje postrehy, skúsenosti a odporúčania v súvislosti so záhradným náradím. V ďalšom príspevku sa venujeme tomu, ako náradie skladovať >>>

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: