Na tento článok som sa zvlášť tešila. Je vôbec možné vyberať semienka z takej bohatej ponuky a nenakúpiť množstvo zbytočností? Uvidíme. Poďme sa na to pozrieť spoločne.

A viete, prečo som sa tak tešila, kedy konečne o tejto téme napíšem? Pretože si sama potrebujem urobiť poriadok v myšlienkach, plánoch a pripomenúť si všetko potrebné, aby som nenarobila pri nákupe osiva hlúposti.

Urobte si zoznam

Pripravte si zoznam všetkého, čo by ste chceli toho roku vysievať a pestovať.

Poprezerajte si vrecúška, ktoré doma máte. Skontrolujte, či niektoré osivá nie sú po dátume expirácie a vo svojom zozname zvýrazníte všetko, čo vám chýba.

Máte dosť času a miesta?

Bohatá ponuka osív zvádza vyberať, vyberať a VYBERAŤ… Ale treba si zvážiť, koľko času budete môcť v záhrade tráviť a tiež to, koľko máte miesta.

Ak je času i miesta pomenej, zbytočne neexperimentujte. Stavte na istotu, kúpte osvedčené druhy a odrody. Ušetríte peniaze, čas i priestor.

Motivačný tip: Jeden-dva experimenty si dovoľte. Budete sa na vysievanie a celú sezónu tešiť viac. Pár noviniek v záhrade iste zvládnete a ďalší rok budete môcť vyskúšať zasa niečo ďalšie.

Ako nakupovať semienka?

Okrem vybraného druhu a odrody je dôležité všímať si niekoľko užitočných informácií, ktoré viete z vrecúška vyčítať.

Je to dátum balenia a expirácie osiva. Semienka po expirácií mávajú veľmi nízku klíčivosť. Dávajte si pozor najmä pri nákupe vo väčších obchodoch alebo supermarketoch, kde posúvajú staré osivo dopredu, aby ho dopredali. Jednoducho sa tam trošku “pohrabte” a nájdite novšie balíčky.

Na vrecúškach tiež nájdete informáciu o tom, koľko semienok by vo vnútri malo byť, aká je ich predpokladaná klíčivosť a viete si tak lepšie naplánovať, koľko balíčkov budete potrebovať.

Napríklad slamienky, suchokvety, limonky, plamenníky či slamihovky sú veľmi vďačné rastlinky. Množstvo drobných semienok máva veľmi dobrú klíčivosť a jediné vrecúško vám bez problémov vystačí aj na niekoľko sezón.

Piktogramy a odporúčanie, ako rastlinky pestovať. Sú to azda najvýraznejšie a najčastejšie vnímané informácie na balení. Dajte si však pozor, ide o veľmi všeobecné informácie a veľakrát sme sa stretli s tým, že bola realita celkom iná.

BIO osivo alebo upravené?

Hoci uprednostňujem BIO potraviny, pretože chémia používaná pri pestovaní vo veľkom (ešte k tomu v rozvojových krajinách) je naozaj “extradesivá”, osivo vnímam trošku ináč. Pokúsim sa to vysvetliť čo najstručnejšie. A najlepšie to bude asi v bodoch, takže:

  • BIO semienka vám nemusia v záhrade vyklíčiť, pretože v pôde splesnivejú, zhnijú alebo vám ich zjedia škodce;
  • chemicky ošetrené osivo síce nie je vhodné na prípravu klíčkov na priamu konzumáciu, ale je skvelým štartom pre pestované rastlinky;
  • chemicky ošetrené osivo je obalené či upravené látkami, ktoré pomôžu semienkam v pôde prežiť, v niektorých prípadoch neskôr dodajú rastlinkám potrebné látky pre štart alebo ich ochránia napríklad pred hubovým chorobami;
  • upravené osivo je drahšie, ale máte istotu, čo ste vysiali;
  • BIO semienka môžete získať aj zo svojich starých rastlín, ale nemáte istotu, v akej sú kondícii a akého kríženca budete pestovať;
  • v prípade mnohých letničiek vaše vlastné zozbierané BIO semienka budú mať vyššiu klíčivosť a rastlinky budú menej “háklivé” – ale to je tým, že ide o krížencov, čo vám však v prípade domáckeho záhradkárčenia vôbec nemusí prekážať.

Niekoľko tipov na záver

V prípade mnohých druhov nájdete informácie o tom, že môžete vysievať priamo do pôdy. A navyše sa to vraj odporúča, pretože dané rastliny neznášajú presádzanie. No, niekedy je to pravda, ale to skôr výnimočne.

Do voľnej pôdy odporúčam (ideálne samovýsevom z vlaňajšej úrody ešte koncom leta) sypať semienka černušiek, plamenníkov, nechtíka a ostrôžky. Koncom jari je ideálny čas na vysievanie okrasných tráv – letničiek.

Naopak, hoci sa na vrecúšku uvádza ináč, predpesotvať a až následne presádzať do voľnej pôdy odporúčam napríklad požlt, ježibabu, gypsomilku, ba aj machovky.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *