Drobnosť k drobnosti a odrazu zistíte, koľko peňazí ste “vyhodili” za osivá, substráty, nádoby či náradie? Ale jasné, to poznáme! Mám pre vás zoznám mojich obľúbených lacných zlepšovákov, ako ušetriť v záhrade aj v domácnosti.

Nádoby na pestovanie

Priznávam, nie som fanúšička tých superzerowaste balkónov či záhrad. To už je na mňa trošku veľa – trošku veľa plastových fliaš a nádob a zlepšovákov, pre ktoré sa záhrada začína podobať na smetisko. ALE! Áno, práve potenciálny odpad sa dá perfektne využiť.

Na predpestovanie priesad treba veľa nádob a nádobiek. Nižšie nájdete zoznam mojich obľúbených. Netreba ich kupovať primárne pre tento účel, môžete ich použiť viackrát. Použité v rozumnej miere nevyzerajú až tak strašne. A ušetria peniaze aj miesto:

 • plastové vaničky z húb či ovocia (používam ich na vysievanie);
 • plastové kvetináčiky z kupovaných rastliniek (odkladáme a používame stále dookola, dávam do nich zakoreniť priesady trvaliek a dokonca majú perfektné využitie na záhone);
 • kelímky od jogurtov či smotany alebo veľké plastové poháre z cherry paradajok (ideálne na predpestovanie rajčiakov alebo paprík – nezabudnite na dne urobiť dierku);
 • obaly z vajec (poslúžia namiesto kokosových zakoreňovačov a takisto sa postupne rozložia priamo na záhone);
 • staré hrnce, misy alebo “čo sme našli v garáži či na povale” (perfektné na štýlové pestovanie byliniek či skalničiek – nezabudnite na poriadnu drenáž alebo predierujte dno).

Praktická rada: Plastové zakoreňovače a výsevné misky – tie, čo domácnosť dala alebo aj tie kúpené špeciálne namieru – medzisezónne uskladňujte na tmavom a vhodnom mieste, aby ich príliš vysoká teplota a slnečné lúče alebo naopak, silný mráz, neznehodnotili. Nezabudnite ich pred uskladnením vystriekať vodou a vyumývať. Takto vám poslúžia viacero rokov a nerozpadnú sa vám pod prstami.

Substrát

V prípade predpestovania rastlín (a najmä rôznych “špeciálnych” druhov) substrát kupujem. Ale ak chcete na zemine ušetriť, máte možnosť.

Naberte si zeminu zo záhrady, alebo postupne zberajte (zosypávajte) substrát z presadených rastlín. Substrát treba sterilizovať, aby tam neostali zárodky škodcov alebo buriny, ktorá by mohla vyhrať nad semienkami, čo ste vysiali.

Zeminu sterilizujte v rúre cca 30 až 50 minút pri teplote minimálne 60°C a maximálne 80 °C. Táto teplota zahubí patogény, ale teplota vyššia ako 85°C by už narušila zloženie pôdy, ktoré je pre rastliny dôležité. Zdroj a viac informácii nájdete napríklad v knihe Růže milují česnek (Louise Riotteová).

Tipy na prihnojenie

Odpad z kuchyne môžete využiť priamo v záhrade, alebo na balkóne či pri starostlivosti o izbové rastliny. Mojimi obľúbencami sú:

 • použité čajové bylinky alebo čajové vrecúška (rozložiteľné);
 • kávová usadenina;
 • škrupinky z vajec.

Samozrejme, všetko toto môžete postupne pridávať do kompostu a je to ideálne riešenie. Ale môžete niečo z toho sem-tam šupnúť priamo na záhon či do nádob.

Pomôcky a náradíčko

Pri manipulácii s priesadami alebo pri starostlivosti o črepníkové rastliny sa mi najlepšie osvedčili:

 • špáradlá (presne podoberiete aj minipriesadku);
 • staré dezertné alebo detské vidličky (prekyprenie substrátu v črepníku);
 • čajové lyžičky (presné zasypávanie malých rastliniek);
 • príborové nožíky (vyberanie priesad zo zakoreňovačov);
 • tenký štetec na maľovanie (očistite napr. chlpaté lístky afrických fialiek).

Na označovanie priesad postačí rozstrihať a popísať jogurtové kelímky alebo vyskúšajte ďalšie nápady z článku o značení priesad.

Na prekrytie výsevu a vytvorenie DIY pareniska používam plastové vaničky z ovocia či húb alebo len prehodím cez výsevné nádobky fóliu z balíka, ktorý mi prišiel z nejakého eshopu.

Výplňový materiál z balíkov je tiež skvelý ako výplň okrasných nádob – košov, debničiek. Jednoducho vysteľte nádobu bublinkovou fóliou alebo takým tým mäkkým plastovým čudom a nádoba nepretečie. Nezabudnite však na dobrú drenáž!

A keď sme pri tej drenáži, namiesto keramzitu vám dobre poslúži aj guľatý štrk, ktorý nájdete pri priehrade či rieke.

Ako ušetriť na osivách?

Okrem možnosti zberať semienka z vlastných rastliniek môžete ušetriť aj na kupovanom osive. A to v niekoľkých krokoch:

 1. kupujte čerstvé osivo, ktoré bude expirovať až o pár rokov;
 2. takéto osivo máva takmer 100% klíčivosť (pri väčšine bežne pestovaných druhov), takže si odrátajte toľko semien, koľko rastlín plánujete reálne pestovať;
 3. nevysievajte zbytočne všetky semená, ale zvyšok si starostlivo odložte;
 4. semienka vysievajte napríklad podľa týchto osvedčených tipov a vyťažte z nich maximum.

Niektoré balíčky obsahujú pár semien (tekvice, slnečnice, uhorky, rajčiaky…). Ale v prípade, že ide o semienka byliniek, letničiek a mnohých, mnohých druhov, ktorých semienok bývajú vo vrecúškach desiatky až stovky, takýto postup vám ušetrí veľa častu, miesta, námahy aj nejaké peniaze.

Máte svoje obľúbené vychytávky? Podeľte sa v komentári 😉

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: