Pivonky sú očarujúce kvety, ktorých motív nás doma obklopuje. Máme ich na návliečkach, na čajovom boxe či na sviečke. A práve teraz je ich sezóna v záhrade! Krásne kríky obťažkané obrovskými voňavými kvetmi zdobia trávniky aj záhony. A bolo by škoda, keby sa nedala pivonková krása rožšíriť aj za hranice mája či júna. A tak sme si položili otázku: Ako sušiť pivonky? Vydržia vôbec a dá sa s nimi manipulovať?

Sušené pivonky a ich špecifická krása

Odpoveď poteší – áno, sušiť pivonky sa oplatí. Iste, sú iné ako tie svieže. Možno sa preto nebudú páčiť všetkým milovníkom pivoniek. Ako sušené totiž pripomínajú skôr kvety z krepového papiera, získavajú tým však celkom nové čaro.

Hoci pivonky po vysušení viditeľne stratia zo svojho objemu i veľkosti, stále ostávajú dominantou aranžmánov. Ale pozor! Treba ich kombinovať citlivo, nezatieniť ich krásu žiarivými farbami alebo ďalšími výraznými kvetmi. Vyberte k nim radšej drobné kvety, odolnú zeleň, klasy, trávy alebo drobné kvietky či kvety nenápadných farieb.

Ako sušiť pivonky

Pokiaľ budete sušiť pivonky voľne, na tmavom, suchom, vetranom mieste, vyberajte kvety pred úplným rozkvitnutím. Postupne totiž budú dokvitať. A keby ste vybrali už úplne rozkvitnuté pivonky, hrozí, že by lupene začali opadávať.

Pivonky sušete určite zavesené dolu kvetmi.

Sušenie pivoniek prirodzeným spôsobom môže trvať niekoľko týždňov.

Sušenie pivoniek v sušičke

V sušičke alebo v rúre sušíme pivonky pri vysokej teplote okolo 60 – 80 °C. Takisto zavesené “dolu hlávkami”.

Vyberáme však už úplne rozkvitnuté kvety, pretože pri takomto rýchlom spôsobe sušenia nestihnú viac vykvitnúť. Sušením, prirodzene, stratia objem, preto je dôležité vybrať čo najväčšie, najviac rozkvitnuté kusy.

Pozrite si video a prečítajte si o mojom osvedčenom spôsobe sušenia pivoniek >>>

Pokiaľ pivonky vysušíte správne, ich lupene neopádavajú. Niektoré odrody sú však na opad lupienkov náchylnejšie ako iné. Správnym spôsobom sušenia však vieme zafixovať aj takéto kvety. Mám s nimi absolútne uspokojivé výsledky.

Ako ošetriť usušené kvety

Skladujte ich na tmavom, suchom mieste. V aranžmánoch vydržia dlho krásne, na silnom svetle môžu blednúť. Dekorácia tak získa obľúbený shabby-chic vzhľad. Pokiaľ túžite sušené pivonky nejako zafixovať, postačí vám lak na vlasy.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *