Pivonky sú očarujúce kvety, ktorých motív nás doma obklopuje. Máme ich na návliečkach, na čajovom boxe či na sviečke. A práve teraz je ich sezóna v záhrade! Krásne kríky obťažkané obrovskými voňavými kvetmi zdobia trávniky aj záhony. A bolo by škoda, keby sa nedala pivonková krása rožšíriť aj za hranice mája či júna. A tak sme si položili otázku: Ako sušiť pivonky? Vydržia vôbec a dá sa s nimi manipulovať?

Sušené pivonky a ich špecifická krása

Odpoveď poteší – áno, sušiť pivonky sa oplatí. Iste, sú iné ako tie svieže. Možno sa preto nebudú páčiť všetkým milovníkom pivoniek. Ako sušené totiž pripomínajú skôr kvety z krepového papiera, získavajú tým však celkom nové čaro.

Hoci pivonky po vysušení viditeľne stratia zo svojho objemu i veľkosti, stále ostávajú dominantou aranžmánov. Ale pozor! Treba ich kombinovať citlivo, nezatieniť ich krásu žiarivými farbami alebo ďalšími výraznými kvetmi. Vyberte k nim radšej drobné kvety, odolnú zeleň, klasy, trávy alebo drobné kvietky či kvety nenápadných farieb.

Ako sušiť pivonky

V prvom rade je dôležité vybrať také kvety, ktoré nie sú celkom rozkvitnuté. Vhodný nie je ani mladučký, zelený puk. Ideálny je rozkvitajúci puk v prípade, že ich plánujete sušiť prirodzene, zavesené dolu hlávkami. Zatiaľ čo začne pivonka pomaly schnúť, stihne sa ešte trošku pootvoriť. Sušenie pivoniek takýmto spôsobom môže trvať niekoľko týždňov.

Ak nemáte vhodné miesto (suché, tmavé, s dostatočnou cirkuláciou vzduchu) a rozhodnete sa sušiť pivonky v sušičke alebo teplovzdušnej rúre, vyberte tak akurátne rozkvitnuté hlavičky, pretože pri odporúčanej teplote okolo 50 až 65 °C už viac rozkvitnúť nestihnú.

Pozor, plne rozkvitnuté kúsky by sa vám po vysušení mohli rozsypať v rukách.

Ako ošetriť usušené kvety

Skladujte ich na tmavom, suchom mieste. V aranžmánoch vydržia dlho krásne, na silnom svetle môžu blednúť. Dekorácia tak získa obľúbený shabby-chic vzhľad. Aj po usušení pivonky pekne voňajú, preto v prípade, že ich chcete zafixovať lakom v spreji, sprejujte ich čo najmenej.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *