Poznáme mnoho druhov hortenzií. Niektoré z nich sa vyskytujú v našich záhradách často, iné takmer nevídame. Medzi najznámejšie patria hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla), metlinatá (H. paniculata) a stromčekovitá (H. arborescens). S niektorými druhmi sa pracuje ľahko a spoľahlivo, iné však po usušení krásu strácajú.

Ktoré hortenzie sú na sušenie ideálne?

Prekrásne sfarbené kvety hortenzie kalinolistej a jej odrôd zvádzajú k tomu, aby sme ich pri aranžovaní využívali naplno. Mnohí sa spoliehajú na to, že predsa hortenzie ostávajú po usušení takmer rovnako krásne ako svieže. Ibaže to tak nie je.

Krásu kvetov na obrázku usušením nezakonzervujete. Stratia farbu a v prípade, že ich súkvetia zrežete v rozkvete a nie zrelé, zmenia sa na sivé, zvädnúté lupene pripomínajúce popol.

Je mnoho tipov, ako sušiť hortenziu kalinolistú. Mne sa to popravde k spokojnosti nepodarilo ani raz. V každom prípade – základom je, aby ste zrezali krásne vyzreté súkvetia začiatkom jesene, čiže tie, čo už prakticky považujete za odkvitnuté a škaredé. Lupene sú pevné, ale už nemajú tú krásnu farbu, akú mali v lete. Vyzerajú nejako takto:

Ani takéto zrelé súkvetia si však nezachovajú svoje zaujímave zafarbenie. Či už by ste ich sušili vo váze s troškou vody alebo len tak na vzduchu, postupne sa zmenia a ostanú fádne a nevýrazné.

Ak chcete kvety hortenzie kalinolistej dobre zakonzervovať, vložte stonky na niekoľko dní až týždňov do roztoku glycerolu s vodou (1:2) a pridajte doň potravinárske farbivo (červené, modré…).

Na sušenie a aranžovanie je rozhodne lepšou voľbou hortenzia stromčekovitá alebo metlinatá – najmä bledovketé odrody (na obrázku dolu uprostred kytice).

Dobrou správou je, že tieto druhy sa zároveň oveľa ľahšie pestujú a sú odolnejšie voči suchám i mrazom.

Aj v ich prípade však platí, že treba brať až zrelé súkvetia (čiže také, čo už získali bledozelenú farbu, nie biele). Akonáhle by ste rezali ešte biele, nevyzreté súkvetia, jednotlivé kvietky by nepekne zvädli, zhnedli a stratili svoj tvar.

Ako sušiť hortenziu: Tip na záver

Do zásoby si môžete vyzreté súkvetia hortenzie stromčekovitej či metlinatej vysušiť aj samostatne, zavesené “dolu hlavou” a odložiť na tmavom, suchom miete.

Rozhodne sa však najlepšie pracuje s ešte sviežimi, pretože usušené sa ľahko lámu a trúsia. Najlepšie preto urobíte, ak uviažete kyticu či veniec zo sviežich (ale opakujem, vyzretých!) súkvetí a necháte ich usušiť priamo v dekorácii.

Aké sú vaše skúsenosti so sušením hortenzií? Podeľte sa v komentári.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *