V minulom príspevku sme sa venovali tomu, ako si náradie vyberať >>> A keď sme si už vybrali, poďme mu nájsť domov.

Pokiaľ si chceme prácu v záhrade naozaj užívať (alebo ju dokonca uľahčiť niekomu, kto si ju až tak neužíva), organizáciu záhradného náradia netreba podceňovať.

Je fajn usporiadať ho tak, aby sa dali jednotlivé nástroje ľahko nájsť a vziať bez väčších ťažkostí. Takisto je dôležité, aby aj ich vrátenie na miesto nevyžadovalo extra námahu.

Náradie vždy poruke

Rozmiestnenie náradia plánujeme podľa toho, ako často jednotlivé nástroje používame. To však neznamená, že by sme tie, ktoré používame minimálne, mali automaticky „zahádzať“. Tu totiž platí pravidlo: „Poslední budú prvými (keď nám to bude najmenej vyhovovať).“

Čiže ak umiestnime napríklad krompáč kdesi dozadu a zahádžeme ho motykami, rýľmi a hrabľami, príde deň, keď ho budeme potrebovať. Vyteperíme ho von (vytočíme sa skôr, ako vôbec začneme kopať) a potom po práci ho od jedu len tak zavalíme naspäť. „Prikryjeme“ ním všetky tie motyky, hrable a rýle, ktoré používame častejšie.

Nuž a netreba dlho hádať, že obľúbenú motyku najbližšie budeme vyhrabávať spoza ťažkého krompáča, takže sa opäť – vytočíme skôr, ako vôbec začneme kopať.

Som zástankyňa toho, aby bol každý kus náradia vždy poruke. Tie, čo používame menej často, však môžu byť poruke „na viac krokov“. A tie, ktoré používame najčastejšie, by mali byť „poruke hneď pri vstupe“.

Priestoru je dosť

Pravdaže, spôsob, akým si usporiadame náradie, potrebujeme zvážiť podľa toho, koľko nástrojov máme, aj podľa toho, aké priestory máme k dispozícii.

Zo skúseností viem, že priestoru je zvyčajne dostatok.

Problém však býva v tom, že:

  • Tento priestor nie je efektívne využitý
  • Náradia je zbytočne veľa.

A práve toto treba zvážiť. S motykami je to totiž podobne ako s pyžamom. Môžeme mať tucet pyžamových kompletov, ktoré sa nám nakopili z Vianoc či výpredajov, ale aj tak nosíme dookola dva či tri obľúbené kúsky. Ako sa uľaví nášmu šatníku, keď vylúčime oblečenie, ktoré aj tak nenosíme (a ruku na srdce, ani reálne nosiť neplánujeme), tak sa uľaví aj záhradnému domčeku, keď vyradíme všetky podedené či omylom kúpene motyky, ktoré aj tak nikto nepoužíva rád.

Potom, ako si urobíme poctivú revíziu náradia, môžeme plánovať jeho uloženie.

UPRATOVANIE A JA: TVOJA CESTA OSOBNÉHO ROZVOJA

Inšpirujte sa, nezväzujte sa

Nelipnite na tom, ako máte zariadený domček na náradie, ak vám to nevyhovuje. Otvorte svoju myseľ ideálnemu riešeniu. Inšpiráciu dnes už naozaj pohodlne nájdete na internete. Stačí použiť kľúčové slová či hashtagy ako „garden tool storage“, „shovel” alebo „garden tool house“.

Výhodou globálneho trhu je, že vychytávky zo zahraničia kúpime aj v našich predajniach. Zahraničné hashtagy však mávajú krajšie fotky a inšpirácie 😉

Nebudem rozdávať rady, ako by to stopro malo byť. Viete najlepšie, čo vám vyhovuje. Akým spôsobom pracujete, hľadáte, aké máte priestory, aké materiály máte radi a takisto aj steny (múr, drevo, plech či plast?).

Rada sa však podelím o naše nápady a riešenia. Možno nájdete inšpiráciu aj u nás.

Každý nástroj má svoje miesto

Uskladnenie nášho náradia sme naplánovali individuálne. Vzhľadom na každý kúsok, ktorý máme a spôsob, akým pracujeme. A vzhľadom na to, aby sme mali kam pridať kúsky, ktoré jedného dňa možno pribudnú.

Pravdaže, páčilo by sa mi mať všetky držiaky zladené a precízne usporiadané. Vysvitlo však, že sa rôznym nástrojom hodia rôzne držiaky: väčšie či menšie háky, háčiky, skrutky, úchyty… Podľa tvaru či hrúbky násady.

Nakoniec sme zistili, že rôzny spôsob uchytenia je výhodný pre manžela, ktorý si nepamätá, kde čo býva. Rôzne háky a držiaky mu to pripomínajú.

Pri usporiadaní náradia sme sa snažili dodržať zásadu: rovnaké s rovnakým. Alebo – skupinky podľa účelu použitia.

Častejšie používane nástroje sú bližšie pri vchode, tie menej často používane sú ďalej, ale stále ľahko dostupné.

Pozor na lišty

Lišty s fixným rozmiestnením hákov a iných držiakov vyzerajú dobre. My sme si ich radšej nevybrali. Možno vám budú vyhovovať, dajte však pozor a odmerajte či odskúšajte, či je rozmiestnenie dostačujúce.

Nám nevyhovovalo, lebo by sa niektoré nástroje navzájom krížili a zavadzali by si. Preto sme vyberali i rozmiestňovali držiaky individuálne a dbali na to, aby si nástroje vzájomne nezavadzali.

Vo videu si môžete všimnúť ukážku rôznych spôsobov uchytenia nástrojov podľa potreby – tvaru či hrúbky rukoväte a podobne.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: