Poznáte výrok “jedna minúta plánovania ušetrí desať minút práce”? Niekedy sa uvádza jedna hodina verzus desať hodín práce… Tak či tak – plánovanie naozaj dokáže ušetriť čas, pomôže vám zorientovať sa vo všetkom, čo vás čaká, a zvládnuť aj náročnejšie obdobie “s prehľadom”.

Photo by Kaboompics .com from Pexels

Podľa toho, akú máte prácu a ako trávite voľný čas, si pravdepodobne vyberáte aj diár. Niekomu stačí týždenný, na každý deň jeden-dva riadky. Iný potrebuje minimálne stranu na každý deň a možnosť vložiť ďalšie listy k tomu.

Tip-top si naplánovať nabitý program v diári chce zručnosť, ale naplánovať plánovač – to chce skúsenosti a poriadny kumšt! Spýtala som sa autoriek obľúbených diárov, ako vznikajú ich plánovače a čo by poradili pri výbere.

Tri-o (Veselý svet papiera)

Pod touto značkou nájdete “diáre pre ženy od žien – vyrobené ženami od grafiky po tlač a krásne balenie”. Martina vysvetľuje, že plánovaciu časť navrhla podľa svojich potrieb a po konzultácii so zákazníčkami pridala aj Mesačný prehľad a Mesačné výdavky, kde v tomto roku pribudli už aj riadky.

Keďže sú zákazníčkami predovšetkým ženy, Tri-o diáre sa im dokonale prispôsobujú.

Moje diáre sú pre ženy, ktoré by si rady zorganizovali svoj deň.

Martinine diáre sa tešia pozitívnemu ohlasu, čo ju povzbudzuje robiť diár aj na ďalší rok.

“Každý rok (v roku 2020 vychádza trikrát) sa pýtam klientiek na mojej facebookovej stránke, čo im v diári chýba, alebo naopak, čo by z diára vyhodili. Tento rok bol na základe tejto ankety pridaný Menštruačný kalendár a bol upravený ročný prehľad. Vyhodené nebolo nič,” skonštatovala.

V Tri-o diároch nájdete aj 216 nálepiek, ktoré vám pomôžu plánovať denné činnosti bez toho, aby ste sa rozpisovali.

Aký by mal byť podľa Martiny ideálny diár?

Diár musí byť prehľadný, aby som hneď na prvý pohľad vedela, čo má v ten deň čaká, a aby vyzeral dobre, ciže obálka.

Diáre s ilustráciami od Lesaum

Témou Mirkiných kresieb sú najmä divé zvieratá. Rôzne produkty so svojimi obrázkami má v ponuke už dlho:

“Ľudia na trhoch síce kresby chválili, ale často odišli bez nich. Samozrejme, originál si nie každý chce a môže dovoliť. Tak som chcela, aby v diári boli všetky a robili radosť celý rok.” 

Mirka má zmysel pre praktickosť, a tak sa jej myšlienka spojiť umenie s praktickosťou diára zapáčila.

“Chcela som, aby tam bolo veľa miesta na poznámky. Spravila som si prieskum medzi priateľmi a čistá stránka bez riadkov sa ujala. Tam si každý načmára, čo potrebuje.”

Ku klasickému týždennému prehľadu teda pribudla aj čistá strana. Nechýba rozpis mien i sviatkov. Mirkine diáre sú plné ilustrácií a titulné obrázky sa pokúsila prispôsobiť mužom i ženám: “Na obálky som dala na výber viac zvierat, aj keď líška je proste top… Pre mužov som ponúkla napríklad tetrova, medveďa, kamzíka… Tieto zvieratá sa mi zdali viac ´mužské´. Asi by si chlap sám od seba nevybral líšku alebo veveričku, no ktovie.”

Mirkine diáre sú vhodné pre milovníkov prírody, ktorí síce nemajú nabitý program a nepotrebujú ku každému dňu veľa miesta, ale zato si radi zapisujú svoje myšlienky, nápady alebo zážitky.

Karouch – ručne vyrobené, mäkkučké diáre a plánovače

Karin pod značkou Karouch pripravuje diáre pre všetkých, “ktorí nedajú dopustiť na papier a pero, a zároveň milujú originálny, minimalistický dizajn.” 

Okrem klasických diárov-plánovačov myslí Karin aj na knihomoľov a pripravuje “knihovníky” – čitateľské zápisníky.

Každý kus je vyrobený ručne, na všetok materiál používame lokálnych dodávateľov a pracujeme s kvalitnými, prírodnými materiálmi.

Diáre Kerouch patria k ekologickej voľbe: “Používame ekologický papier Munken od firmy Arctic. Papier Munken je bielený bez použitia čistého chlóru, čím odpadá najviac problematická časť výroby papiera.” Obaly sú vyrobené z prírodného filcu s pridanou Merino vlnou, vďaka ktorej sa pri používaní nežmolkujú.

Na rozdiel od kartónového obalu sa filcový obal nezlomí, neurobia sa mu rožky. To z neho robí okrem dizajnovej aj trvácnejšiu alternatívu.

Okrem výberu prírodných či recyklovaných materiálov sa značka Karouch pri svojej produkcii snaží minimalizovať odpad: “Zo zvyškového materiálu vyrábame záložky, podložky pod šálky a náramky. Polovica výnosu z predaja náramkov ide na podporu občianskeho združenia OZ Kompostujme, ktoré robí osvetu pri kompostovaní a živote bez odpadu a prevádzkuje komunitné kompostéry.”

Diáre sú vo formáte A6 a plánovacia časť je multijazyčná (EN/SK/ČR) a obsahuje:

  • prehľad celého roka na začiatku
  • prehľad štátnych sviatkov SR/ČR
  • prehľad mesiaca na začiatku mesiaca
  • týždeň je na dvojstrane
  • priestor na písanie, kreativitu
  • na konci je prehľad na rok 2021
  • ďalších 40 strán na poznámky, kreativitu

Podľa Karin by mal byť ideálny diár taký, “ktorý nenúti toľko sa zahlcovať prácou, ale dáva priestor sústrediť sa na veci, na ktorých v živote najviac záleží. Preto sú moje diáre minimalistické, a podľa tejto predstavy pripravujem plánovaciu časť diára.”

Diáre majú unisex vzhľad, preto dokonale sedia minimalistkám aj minimalistom.

Diáre Karouch sa každoročne prispôsobujú požiadavkám zákazníkov. Karin na základe spätnej väzby pre rok 2020 napríklad “pridala záložku, ktorú doteraz diár neobsahoval, alebo ročný prehľad na začiatku diára.” Tiež trochu pretvorila celkový vzhľad, s ktorým je doposiaľ najviac spokojná.

Na ďalší rok sa budem snažiť uspokojiť požiadavku po vymeniteľných vnútrach diárov tak, aby sa filcové obaly mohli čo najdlhšie využívať, a nekončili na konci kalendárneho roka v koši.

Ľanový obal na diár od Lesiavelin

Janka pod značkou Lesiavelin nepripravuje plánovaciu časť, ale praktické obaly na diáre inšpirované prírodou.

“Konkrétne k tomuto motívu ma inšpirovala, ako skoro vždy, prechádzka so psom. Rada s ním chodievam na lúku k lesu za domom, a tam som videla zamrznutú trávu,” vysvetľuje Janka.

Rozhodla sa, že pripraví len obal na klasickú veľkosť diára, ktorý sa dá kúpiť azda vo všetkých papierníctvach a supermarketoch. Takto obal poslúži mnoho rokov a diár si zákazníci každoročne vyberú z dostupnej ponuky.

Pre týždenný diár som sa rozhodla preto, lebo mám rada, že po otvorení plánovača získam prehľad na celý týždeň.

Diár v obale od Lesiavelin je vhodný pre tých, ktorí potrebujú mať plánovač vždy po ruke i s perom, ale nepotrebujú svoje plány rozpisovať.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: