Sušené kvety, plody, lupene či lístky pekne naaranžované v miske a šíriace okolo seba príjemnú vôňu. To je potpourri. Pripravte si doma vlastné, presne namieru. Farbami, tvarmi i vôňou.

Základom sú sušené kvety, plody či lístky

Na prípravu potpourri budete potrebovať sušený prírodný materiál. Ten nazbierate na prechádzke, alebo si môžete svoje potpourri namixovať z toho, čo ste dopestovali v záhrade. Možností je mnoho, tak si môžete vybrať to, čo sa vám najviac páči a hodí.

Teplé tóny

Vyberajte drevité plody či kvety. Sú to šišky, protea, škrupiny, kúsky kôry, žalude, sušené listy, prútené gule či špirálky z viniča, drievka, drevené kolieska, slamienky krémovej farby, bodliačiky či pichľavé stredy echinacey.

Milo pôsobia aj drevené gombíčky či výrezy v tvare srdca. Mne sa veľmi páči kombinácia šišiek prírodnej farby a bielených kúskov. Nádherná je napríklad cédrova šiška pripomínajúca ružu.

Pre potpourri v teplých farebných odtieňoch sa hodí vanilková vôňa (navoňajte svoje sušené poklady prírodnou vanilkou alebo jej esenciou). Pri príprave zimného potpourri kombinujte sušené plody a kvety s korením ako je škorica, klinčeky, aníz či badián.

Ak si chcete pripraviť intenzívnu vianočnú vôňu, vyskúšajte náš recept.

Pestré farby

Rozveseľte sa pestrými farbami kvetov a sviežou vôňou. Kombinujte napríklad slamienky, limonky, suchokvety, rebríček, lupene pivoniek a ruží so sušeným ovocím. Ideálne sú citrusové kolieska a ich voňavá kôra. Ak chete ešte intezívnejšiu citrusovú vôňu, svoj potpourri mix môžete pokropiť prírodnou citrónovou či pomarančovou vôňou.

Romantická a nežná vôňa ruží sa pekne kombinuje s ružovými a pivonkovými lupeňmi, ale aj s ružovými a bielymi slamienkami. Ja pridávam aj suchokvety, gomfrény, ostrôžky či slamihovky.

Jemnučkú vôňu ružových lupeňov môžete opäť zvýrazniť esenciálnym olejom.

Ružovú, bielu a fialovú v podobe rôznych druhov kvetov použite na prípravu upokojujúceho potpourri prevoňaného levanduľou.

Kombinácia bielych kvetov a zelených lístkov eukalyptu upokojuje vaše oči, pôsobí čisto a eukalyptová či dokonca citrusová vôňa (podľa druhu eukalyptu) vás nabije energiou.

Tip na záver:

Ak si nie ste istí, ako by ste navoňali svoje sušené kvety a plody, jednoducho si vyberte sviečku s vašou obľúbenou vôňou. Postavte ju na misku a obsypte prírodným materiálom, ktorý sa vám pačí a ladí s vaším nábytkom.

Prevoňané balíčky potpourri nájdete aj v našej ponuke. Pripravila som pre vás obľúbené kombinácie farieb a vôní a ďalšie ešte pribudnú. Sledujte nás, aby vám neušla žiadna novinka ani inšpirácia :).

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: