Koncom roka bilancujeme, vďaka čomu získavame predstavu, čo by sme chceli v tom novom zmeniť. K lepšiemu, samozrejme. Predsavzatia sa však často končia neúspechom. Poznáte to? Zapadnú prachom alebo ich rovno vyškrtnete, keď zistíte, že nie je také jednoduché ich splniť do bodky.

Pre mňa sú predsavzatia dôležité. Áno, spájajú sa mi so začiatkom roka. Ale aj počas roka sa pripletie všeličo, čo treba preplánovať a zdokonaliť, takže sú u mňa stále „v kurze“. Skrátka, Kvetinový obchodík, naša domácnosť a moja psychická pohoda by pri dvoch maličkých deťoch rozhodne neboli v kondícii, keby som plány a predsavzatia púšťala len tak po vetre…

Ako si naplánovať predsavzatia: Uvedomte si, čo chcete

Pravdepodobne vám nijaké predsavzatie nenapadne len tak z ničoho nič. Zrejme si dávate predsavzatie preto, lebo chcete niečo konkrétne vo svojom živote upraviť.

Nenapodobňujte iných ľudí. Sústreďte sa na SEBA. Zapracujte na sebe tak, aby ste boli spokojní so svojím novým JA v porovnaní so svojím JA v minulosti, NIE v porovnaní s niekým iným.

Predsavzatie, ktoré sa pravdepodobne podarí dodržať, treba ušiť namieru. Položte si otázku: Čo sa mi nepáči(lo)? A skúste si odpovedať: Čo treba urobiť, aby sa situácia zlepšila? Uvedomte si, že to, čo pomáha druhému, vôbec nemusí vyriešiť váš problém, hoci pôsobí rovnako.

Ako si naplánovať predsavzatia: Napíšte si zoznam

Je fakt, že písať ceruzkou či perom po ozajstnom papieri nám dokáže usporiadať myšlienky efektívnejšie, ako ťukanie prstami po klávesnici.

Ak máte fetiš na diáre a zápisníky a špeciálne perá (čo úplne chápem 😉 ), nech sa páči. Ale postačí obyčajný kus papiera a  obyčajná ceruzka. V prvom kroku si napíšte zoznam toho, čo by ste chceli dosiahnuť. V odrážkach a pod seba. Doprajte si len tri alebo hoci dvadsať bodov, vyjadrite sa však stručne a konkrétne.

Napríklad namiesto cvičiť napíšte behávať, navštevovať fitko alebo cvičiť každý deň doma aspoň polhodinku… Namiesto zarobiť viac peňazí si napíšte koľko (1000/1500/2000… mesačne) by ste si predstavovali. Namiesto cestovať napíšte navštíviť… (a doplňte konkrétne miesta) a podobne.

Ako si naplánovať predsavzatia: Vypracujte si plán

Tak. Teraz už máte zoznam toho, čo by ste chceli zmeniť, vyskúšať, dosiahnuť… Nastal čas, aby ste si jednotlivé body dobre naplánovali.

Vyberme si z uvedených príkladov hneď prvý bod. Behávať. Premýšľajte o ňom. Prečo ste doteraz nebehávali? Alebo, ak ste sa pokúsili, prečo ste nevytrvali? Sústreďte sa na  tento bod a poriadne si ho v mysli pozvŕtajte. Vďaka tomu by ste mohli byť pripravení navrhnúť si riešenia (a možno máte pri sebe niekoho, kto vám s tým dokonca pomôže).

Tu je malá ukážka:

  • Potrebujem behávať s niekým, nedokážem sa prinútiť sama. Možno postačí, ak si nainštalujem aplikáciu alebo ak sa dohodnem s niekým, aby ma pravidelne podporoval.
  • Ráno sa mi nechce vstávať, ale po práci by to šlo…
  • Budem behávať každý deň okrem štvrtka, keď vozím Jožka na krúžok. Ak nepôjdem behať, zapíšem si do diára, prečo som nešla.
  • Uvedomujem si, že je moja kondícia biedna, takže začnem pozvoľna a nebudem si vyčítať, keď sa rýchlo zadýcham. O pár týždňov to bude lepšie!
  • Po prvom dni si zapíšem, kam chcem dobehnúť alebo aký čas chcem dosiahnuť do konca mesiaca. To ma bude motivovať a na konci mesiaca si stanovím cieľ na ďalší mesiac.

Buďte na seba prísni, ale zároveň chápaví a zhovievaví. Prísnosť vás udrží na ceste, zhovievavosť vás potúli, ak spadnete. To vám dodá silu pokračovať ďalej.

Ako si naplánovať predsavzatia: Hii, zmena plánu!

Možno ste si vypracovali naozaj prísne plány. Papier predsa znesie veľa, možno ste sa pri písaní príliš nadchli… Ale realita už po niekoľkých dňoch pripomenula, že ste len človek. A deň má naozaj len dvadsaťštyri hodín. Bum. Čo teraz?

Nevzdávajte sa svojho predsavzatia len tak. Započítajte nové premenné do svojho plánu a prepracujte ho. Možno sa treba vzdať len niečoho.

Opäť si vysvetlíme na príklade s behom. Možno sa vám bude dať behávať len trikrát do týždňa namiesto plánovaných piatich. Nevadí, aj to je niečo! Možno ochoriete a budete si musieť dopriať pauzu. PAUZA nie je STOP! Tak sa neopúšťajte, ale zahrňte do svojho plánu prechádzky na zotavenie, ktoré postupne opäť vymeníte za beh.

Či už si naplánujete behávanie, zdolanie hrebeňovky, zmenu práce, zvýšenie platu, popracovanie na svojej trpezlivosti… Pamätajte, že spôsob, akým to dosiahnete, sa môže mnohokrát zmeniť. Je to dokonca zdravé a vítané. A tiež je úplne prirodzené, keď časom zistíte, že potrebujete popracovať na niečom úplne inom.

Pointa predsavzatia

Zlepšiť sa. Byť so sebou spokojní. Šťastní. Ak by ste mali byť nervózni a nešťastní práve preto, že sa pokúšate napriek všetkému dodržať svoje predsavzatie, niekde bude chyba. To nie je pointou predsavzatí. Tie vás majú napĺňať a posúvať vpred.

Nevrhnite sa do všetkého naraz

Ak sa pokúsite zmeniť všetko naraz, je pravdepodobné, že ostanete už po krátkom čase vyhorení a sklamaní. Z otočky o 180° sa vám v živote skôr zatočí hlava, ale nedosiahnete dlhodobý a udržateľný pokrok.

K svojim predsavzatiam priraďte priority. A realizujte ich postupne.

Vyberte si jedno predsavzatie, ktorému sa budete dôsledne venovať. Po 20 až 30 dňoch by ste ho mali mať pevne pod kontrolou. Nový návyk by mal byť osvojený a vy by ste mohli byť motivovaní týmto úspechom natoľko, aby ste sa spokojne pustili do ďalšieho predsavzatia na zozname. A úspešne ho zdolali.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: