Túto tému som už spracovala niekoľkokrát, ale vždy sa to dá lepšie. Navyše sa stále učím a naberám ďalšie poznatky, ako sa starať o sušené kvety, aby vydržali všetko možné aj nemožné. Ale zároveň ma tieto kvietky učia aj to, že sú podmienky, ktoré neznesú a basta.

Tentoraz píšem na podnet, ktorý som dostala v komentári na našej FB stránke. Ak by niečo zaujímalo aj vás, nebojte sa napísať, ak budem vedieť, rada poradím.

Starostlivosť sa začína už pri zbere

Niektoré druhy sú odolnejšie, iné menej. Starostlivosť o sušené kvety sa však v oboch prípadoch začína už pri ich zbere. Každý druh má svoje špecifické vlastnosti a treba na ne myslieť. Zber sušených rastlín je však ďalšia téma, ktorej sa budem venovať v samostatnom článku.

Kvety na sušenie

Opäť by som chcela zdôrazniť, že najradšej a najčastejšie pracujeme s kvetmi, ktoré sú na sušenie vhodné. To sú slamienky, slamihovky, levanduľa, ježibaba, požlt, kotúč, ostrôžky, plody černušiek, limonky, plamenníky, gonfrémy

Očarujúce sú aj ruže a pivonky, ale treba vedieť, ako ich vysušiť. O sušení pivoniek som napísala a sušenie ruží je veľmi podobné. Ruže ani pivonky však nie sú typické kvety “stvorené” na sušenie, preto počítajte s tým, že sa po usušení zmenia (zato napríklad sušené slamienky sú takmer na nerozoznanie od tých sviežich).

Kvietkov vhodných na sušenie je naozaj dostatok a ponúkajú na výber mnoho farieb, tvarov, veľkostí a všetkého možného, aby sme z nich vedeli vytvoriť krásnu dekoráciu. A to aj bez pridania umelých doplnkov alebo druhov, ktoré sa síce dajú usušiť, ale nevyzerajú potom veľmi dobre alebo sa dokonca rozpadnú. To sú napríklad slnečnice, cínie, rudbekie, chryzantémy, gerbery…

Ako sa starať o sušené kvety

Konečne k veci. Ja som posadnutá dlhými úvodmi, ale veď viete, mám pocit, že to všetko treba rozpísať…

Takže, keď si odmyslíme sušené kvety, ktoré nie sú na sušenie ideálne, ostane nám skupina kvietkov, ktoré zasa až takú veľkú starostlivosť po usušení nepotrebuju.

Pravdepodobne vás tiež zaujíma: Ako dlho vydržia dekorácie zo sušených kvetov?

 

Najľahšia je starostlivosť o slamienky. Tie po zbere (bez stonky) len vysypeme na sitá alebo do deravých debničiek a pravidelne ich premiešavame, kontrolujeme. Dôležité je, aby boli na suchom a tmavom mieste. Vo vlhkom prostredí sa kvety zatvárajú a menia farbu, navyše hrozí, že splesnivejú. Keď máme slamienky pekne usušené, môžeme ich presypať do veľkých nádob, kde budú chránené pred svetlom i škodcami, ktoré by ich mohli napadnúť zvonku (napríklad mole).

Limonky je dobre viazať do kytičiek a zavesiť, nechať na suchom a tmavom mieste. Zatiaľ som sa nestretla s tým, že by škodce napadli limonky (ani v prípade, že boli vedľa iných napadnutých kvetov). Samotné súkvetia dokonca tak ľahko nevyblednú, problematická je len zelená časť – stonka, ktorá časom zožltne, ak ste rastliny neskladovali v úplnej tme.

Plamenníky tiež viažem do kytičiek a zavesím. Je dôležité, aby ste ich nechali usušiť v požadovanej polohe, pretože ináč ostanú “strapaté”. Preto napríklad radšej pracujem s už usušenými plamenníkmi, aby sa mi nestalo, že v kytičke alebo venčeku “zvädnú” a uschnú pokrčené.

Levanduľa na svetle stráca farbu, patrí do tmy. Ale nech urobíte čokoľvek, suchá levanduľa sa pri manipulácii skrátka trúsi. Lisovaná nie, ale tá je vhodná napríklad na výrobu pohľadníc, nie kytíc.

Slamihovky bývajú asi najčastejšie napadnuté škodcami. Ak nechcete vo svojej záhrade a “zbierke” používať veľmi veľa chémie, neporadíte si. Ja som sa vybrala radšej tou cestou, že sem-tam o nejaké slamihovky prídem. Čo už. Prípravky, ktoré by ich ochránili pred škodcami, by totiž ublížili nám a prostrediu, v ktorom ich pestujeme a uskladňujeme.

Rebríčky sú rôzne. Závisí od času zberu a najmä odrody. Istotu v dlhej trvácnosti tvaru i farby máte v prípade žltých súkvetí, červené či terakotové po zbere a usušení farbu strácajú a pôsobia zavädnuto. S tým nič nenarobíme. Napriek tomu ich používam rada. Majú v aranžmánoch svoje zastúpenie a krásne doplnia výraznejšie druhy.

Požlt známy pre farbivá, ktoré obsahuje, je naozaj odolný. Kvety si farbu zachovajú, ale zeleň zožltne.

Okrasné trávy vhodné na sušenie sú veľmi náchylné na dokvitanie a následné “puf”. Azda viete, čo tým myslím… Ak sa tomu chcete vyhnúť, treba zberať nezrelé súkvetia a ak sa chcete poistiť, zalakujte ich hoc i lakom na vlasy.

Aby kytička nevyzerala ako metlička

To sa v prípade kytíc zo sušených kvietkov môže stať veľmi ľahko. Najmä vtedy, keď kyticu viažete zo sviežich kvetov, ktoré usušením stratia objem. Ak sa navyše o kytičku dobre nepostaráte, kvety v nej uschnú všelijako nakrivo a metlička je na svete.

Aby sušené kvety nevybledli

Treba si priznať jeden fakt – dekorácie zo sušených kvetov budú krásne čo najdlhšie vtedy, ak si ich vystavíte na tmavom mieste. Takto to skrátka je. Na exponovanom mieste (akým sú napríklad vchodové dvere takmer celodenne zaliate slnkom) vybledne aj veniec z umelých kvetov. Nieto ešte ten prírodný.

Aby sa sušené kvety netrúsili

Pri manipulácii so sušenými kvetmi dochádza k trúseniu bežne. Sú druhy, ktoré netrúsia (slamienky, požlt, slamihovky…), sú také, ktoré budú trúsiť, nech urobíte takmer čokoľvek. Sem patrí levanduľa, ale napríklad aj plamenníky či černušky, z ktorých sa zvyčajne sypú semená.

Aby sa z vašej dekorácia zo sušených kvetov sypalo čo najmenej, môžete vyskúšať napríklad toto:

  • správny čas zberu kvetov a plodov;
  • nepoužite problematické druhy;
  • nevystavujte dekoráciu na mieste, kde bude “v pohybe”;
  • poriadne dekoráciu zalakujte profesionálnym prípravkom alebo aspoň lakom na vlasy, môžete to robiť aj pravidelne;
  • dekoráciu poriadne vytraste, aby ste sa uistili, či všetko drží tak, ako má.

Máte konkrétny problém? Napíšte do komentára alebo na kvetinovyobchodik@gmail.com.

[sgmb id=”1″]

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Comments (2)

  1. Dominika Kovacovska

    Odpovedať

    super článok veľmi pomohol, ja by som sa možno rada pýtala čo sa týka slamihoniek tak tie sa sušia zo stonku? Alebo rovnako ako slamienky bez?

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *