Divé maky sú pre nás neuchopiteľne krásne kvety. Veď je prakticky nemožné aplikovať ich v našich sušených aranžmánoch, ani vo sviežej kytičke nevydržia dlho. Dajú sa azda len vylisovať, ale priznajme si – nie je to celkom jednoduché a lisovaný mak pripomína skôr pekný obrázok ako ten dokonalý mystický kvet z lúky či poľa.

Divé maky sú inšpiráciou pre mnohých krajinkárov, pretože maľba dokáže ich ľahkosť a vznešenosť vyjadriť často ešte výstižnejšie ako fotografia. Ja som však už dávno nemaľovala. A hoci sa dá popri starostlivostí o dieťatko stihnúť kadečo, obraz to zatiaľ nebol. Vybrali sme sa teda maky aspoň pofotiť, nech si ich ohnivú krásu odložíme pre prípad potreby aj na tmavé zimné dni.

  

Divé maky sú očarujúca burinka

V súčasnosti je to tak – z trávnikov sa odstraňuje ako burina aj superliečivá púpava. Či sa nám to páči alebo nie, množstvo liečivých alebo “len” krásnych kvetov je považovaných za burinu. A hoci sú vlčie maky neuveriteľne životaschopnou rastlinou, účinné postreky ich z polí spoľahlivo vyháňajú. Preto sa môžeme tešiť z ich krásy najmä na okrajoch polí alebo na neobrábaných úsekoch. Iste, tu a tam vykúka divý mak aj zo štrbinky medzi chodníkom a múrom alebo pri kolajniciach. Ale najkrajšie sú tieto kvety v skupinkách.

Divé maky vydržia v zemi desiatky rokov

Predstavte si, semená vlčieho maku dokážu v pôde hibernovať 60 až 80 rokov. Zatiaľ, čo sú podmienky pre klíčenie a rast rastliny nepriaznivé, prečkajú. Ako napríklad počas vojny. Celé územia boli rozbahnené a rozbombardované. Keď sa vojna skončila a zem na bojových poliach sa ako tak zregenerovala, drobučké semená divých makov sa začali prebúdzať.

“Maky sú kvety, ktoré vzdávajú úctu padlým vojakom.”

Aj preto sa tieto kvety stali určitým obrazom mieru a pokoja, vzdávajú úctu padlým vojakom. Ich červená farba symbolizuje preliatu krv. Schopnosť makov rásť a kvitnúť na zdevastovaných územiach zasa symbolizuje život i nádej.

Na čo sa využívajú divé maky?

Divé maky mali kedysi širšie využitie ako dnes. Látky, ktoré obsahujú, sa mohutne využívali v liečiteľstve proti kašľu a pre zdravie horných dýchacích ciest, ale v súčasnosti boli nahradené inými, už účinnejšími látkami.

Kedysi sa dokonca pripravoval odvar z divých makov, ktorým matky napájali svoje neposlušné deti, aby sa upokojili a spinkali. Dnes už vieme, že to veru nebolo zdravé a správne riešenie.

Zatiaľ, čo stonky a listy vlčieho maku obsahujú jedovaté látky, červené okvetné lupene závadné nie sú. Môžete ich použit ako prírodné červené farbivo. Dajú sa sušiť, odporúčam teplotu do 35°C v sušičke alebo dierkovaný plech v tmavej vzdušnej miestnosti. Správne usušené ostávajú pekne červené.

Nie sú veľmi chutné, ale nijako to neovplyvní skvelú chuť limonády, čaju alebo koláčika, ktorý sa rozhodnete takto zafarbiť. Priznávam však, že ja osobne radšej volím na získanie krásnej červenej farby jedál namiesto okvetných lupeňov maku cviklu.

Ako správne lisovať divý mak

Kvety vlčieho maku sú veľmi jemné a zraniteľné, preto ich lisovanie nie je celkom jednoduché. Najčastejšie sa vyskytnú dva problémy, prípadne ich kombínácia – lupene si nezachovajú svoju krásnu farbu alebo sa prilepia k podložke (papieru).

Keďže tieto kvietky neobsahujú veľa vody, netreba pri ich lisovaní obmieňať papiere. Preto môžete ako podklad rovno použiť papier či výkres, na ktorý chcete živý obrázok umiestniť.

Pri lisovaní postupujte tak, že najprv kvet na podložku pekne rozložíte, vyhladíte, potom jemne zaťažíte. Niekoľko prvých hodín ho nechajte takto zľahka zaťažený, postupne pritláčajte viac a viac. Týmto spôsobom by sa mala sýta červeň zachovať čo najspoľahlivejšie.

Aj vy zbožňujete divé maky a zaujal vás článok? Nezabudnite o ňom povedať svojim priateľom:

[sgmb id=”1″]

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *