Niektorým rastlinám presádzanie neprekáža, ba dokonca narušenie koreňového balu podporí tvorbu nových koreňov a rastlina sa lepšie rozrastie. Iné však presádzanie neznášajú, a predsa by ste ich presadiť potrebovali. Ako tento stret záujmov vyriešiť k spokojnosti oboch strán?

Ilustračná fotečka z Canva.com, ktorá mi pripomenula moje prvé presádzanie. Mamina presádzala a ja som neveriacky a napäto pozorovala, ako sa to robí a či to rastlina prežije 😀

Rastliny, ktoré neznášajú presádzanie

Takúto kategóriu nájdeme aj vo svete rastlín vhodných na sušenie. Presádzanie neznášajú napríklad kotúče, požlty, gypsomilky či černušky alebo ostrôžky.

Rastliny neznášajú presádzanie z viacerých dôvodov – napríklad korenia hlboko (kotúče) a narušenie dlhých koreňov by rastlinu vyčerpalo. Alebo vytvárajú pekný, guľatý koreňový systém (požlty) a nejako im prekáža, keď sa naruší. Iné rastliny zasa korenia plytko, ale rozprestierajú svoje korienky naširoko-naďaleko a ich narušenie neprežijú, nie sú schopné opäť zakoreniť a ujať sa na novom mieste.

Ďalej tu máme rôzne ďalšie špecifiká – niektoré rastliny síce presadenie zvládnu, ale daňou bude, že vám roky nevykvitnú.

Ak napríklad presadíte rastlinu v nádobe do výrazne väčšej nádoby (je to bežné u čínskej ruže), pohrúži sa do tvorby koreňovej sústavy, a kým nevyplní novú nádobu korienkami, nebude poriadne rásť vo svojich nadzemných častiach a nebude ani kvitnúť. Preto sa najmä izbové rastliny odporúčajú presádzať nie skokovo – čiže z malého kvetináčika do obrovského – ale radšej postupne, rok čo rok do nádoby väčšej o centimetrík, dva.

Presádzajte mladé rastlinky

Aj druhy, ktoré v dospelosti neznášajú presádzanie, v mladosti dokážu takúto zmenu prekonať. Zväčša platí, že čím je rastlinka mladšia, menšia, tým pravdepodobnejšie sa vám po presadení ujme. Dajte si však záležať, aby ste jej pri manipulácii nepoškodili korienky.

Keď sa priamy výsev nedarí…

Veľakrát sa na balíčkoch s osivom stretnete s varovaním, že treba rastlinu vysievať priamo na záhon, pretože neznáša presádzanie. Žiaľ, mnohé z takýchto semien vám ale z priameho výsevu na záhone nevyklíčia, prípadne by bola klíčivosť veľmi nízka a mladé rastlinky slabé. Priamy výsev v našich klimatických podmienkach by navyše pripadal do úvahy v chladnejšom roku až koncom mája, čo by už bolo v mnohých prípadoch prineskoro.

Ak máte v záhrade ťažkú pôdu podobne ako my, je pestovanie z priameho výsevu ešte komplikovanejšie. Preto predpestúvam väčšinu rastlín vrátane drahších odrôd slnečníc, okrasných tekvíc, predpestúvam aj trvalky, ktoré neznášajú presádzanie, ako napríklad kotúče, ježibaby či gypsomilky.

Kľúčom k úspechu je pikírovanie mladých rastliniek, ktoré sa ešte nestihli priadne zakoreniť, a presádzanie zakorenených priesad na záhony tak, aby si to takmer “nevšimli”.

Ako predpestovať rastliny, čo neznášajú presádzanie

Vysejte osivo podľa všeobecných odporúčaní, prípadne podľa špeciálnych požiadaviek náročnejšieho druhu. Nevysievajte príliš nahusto, aby sa rastliny korienkami navzájom nepochlpili. Dajte pozor, aby sa vám priesady nevytiahli a nemali príliš vysokú časť medzi koreňom a lístkami. Keď sa na malých semenáčikoch objavia pravé lístky, rozsaďte ich do samostatných nádob s výživným substrátom, kde budú mať dostatok priestoru na zakorenenie.

Keď sa vám mladé rastliny pekne rozrastú a bude priaznivé počasie, premiestnite ich na záhon. Vyhĺbte dostatočne veľkú jamku, rastlinu zo zakoreňovača opatrne vyberte a bez toho, aby ste jej výrazným spôsobom poškodili korienky, zasaďte ju a prihrňte zeminou tak, aby ste nezasypali “srdiečko” – miesto, odkiaľ sa vytvárajú listy.

Užitočné triky:

  • pred presádzaním rastlinu výdatne zalejte a nechajte ju asi polhodinku poriadne sa “napiť”;
  • hneď, ako rastlinu presadíte na záhon a prihrniete, opäť ju dôkladne zalejte;
  • presádzajte počas zamračeného dňa;
  • čerstvo presadenú rastlinu na cca 24 hodín prekryte napríklad dostatočne veľkým zakoreňovačom, aby nevysýchala, ale vo vlhkom prostredí sa pekne ujala. Nezabudnite ju odokryť, príliš dlhý pobyt v tme by jej neprospel!

 

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: