Viete, že by dieťatko nemalo pozerať do obrazovky skôr, ako dovŕši tretí rok života? Pokiaľ ide o malý displej, aký sa nachádza na telefónoch, digitálnych fotoaparátoch či tabletoch, hranica sa ešte posúva. Očná lekárka mojej sestre vysvetľovala, že pre správny vývoj zraku by sa na takúto obrazovku dieťatko nemalo pozerať skôr, ako oslávi piate až šieste narodeniny.

Iste, v súčasnosti je realita úplne iná. Už niekoľko mesačné bábätká sa s dudlíkom v ústach odkladajú k televízoru, aby pozerali rozprávky a hudobné videá a nepílili rodičom uši. Ročnému či dvojročnému dieťaťu sa bežne ukazujú fotky alebo videá na smartfóne. A celá rodina sa teší, keď si vie trošku odrastené bábo samo pustiť “pesničky z cédečka”.

Ale mojou starosťou nie je to, ako sa vychovávajú deti naokolo. Nech si robí kto chce, čo uzná za vhodné. Mojou úlohou je starať sa o svoju rodinu, ochrániť a vychovávať vlastné mláďatká.

Ja môžem, ale ty nie!

Toto je podľa mňa naozaj hlúpy spôsob vychovávania. Buduje u detí závisť, pokrytectvo a povýšenecké správanie. Je mi jasné, že ak nechcem, aby moje dieťa zízalo do obrazovky namiesto toho, aby trávilo čas zmysluplnejšie, musím mu ísť príkladom. Aj keď to nie je vôbec jednoduché. Treba mu vysvetliť, že na obrazovku sa pozerám vtedy, keď musím niečo vybaviť, ale inak sa venujem zaujímavejším aktivitám.

Keďže zarábam v podstate výhradne cez internet, nemôžem si povedať, že s počítačom a smartfónom končím. Televízor nemáme a ani nám nechýba. Ale ako predávať výrobky a komunikovať so zákazníkmi bez toho, aby som bola neustále nalepená na laptope a telefóne?

Kompromis, kompromis, kde si?

V prvom rade bolo treba prehodnotiť všetky aktivity a čas, ktorý trávim pri obrazovke.

  • Naozaj potrebujem vedieť, kam odcestovali a čo zažili ľudia, ktorých som naposledy videla pred piatimi rokmi?
  • Prežijem bez toho, aby som si pozrela recept na prípravu jedla, ktoré ani neplánujem variť?
  • Zvýšim predaj svojich výrobkov, keď budem dookola sledovať štatistiky, ktoré v podstate stačí skontrolovať raz-dvakrát za deň?
  • Potrebujem si čítať správy na internete, keď môžem počúvať rádiožurnál a popritom aj pracovať?

Stačilo niekoľko takýchto otázok a mala som jasno v tom, čo všetko NEtreba robiť, kde nájsť voľný čas a ako obmedziť vysedávanie za počítačom.

Poviem, čo robím a prečo

Viem, že bábätku to je jedno, ale treba začať a zvyknúť si. Keď bude staršie a bude sa vypytovať, už budeme vycvičení. Píšem o tom, aké je dôležité vysvetliť dieťatku, prečo hľadíme do obrazovky, čo také dôležité a neodkladné sa v nej ukrýva.

V prvom rade, kým je dieťa naozaj malé, takéto návyky pomôžu najmä nám. Priznávam, že som bola na internete závislá. Ak som práve nesedela za počítačom, hľadela som do smartfónu. Brala som si ho na záchod, do vane, do postele a pozerala som sa doň aj na prechádzke. Na svoju obhajobu však cítim potrebu napísať, že som to robila preto, aby som rozbehla tento obchodík, nie len tak, aby som zabíjala čas.

Snažila som sa byť zákazníkom vždy naporúdzi, pretože chápem, že máločo odradí tak, ako “hluchý” predávajúci. Snažila som sa odpovedať na všetky otázky čo najskôr. V praxi to znamenalo, že som reagovala na každé pípnutie telefónu. Takisto som poctivo sledovala konkurenciu, cenotvorbu, ale aj nápady a inšpirácie. Snažila som sa poctiť každý komentár poďakovaním či aspoň lajkom, ideálne čo najskôr. A tak ďalej a podobne.

Bolo to nevyhnutné? Úprimne si myslím, že aj vďaka tejto mojej závislosti sa rozbehol Kvetinový obchodík tak pekne za taký krátky čas. Ale zároveň verím, že sa nezrúti, ak uberiem. Veď zákazky vybavujem rovnako rýchlo ako predtým, ibaže napríklad nepotvrdím objednávku o desiatej večer ale až o šiestej ráno.

Ak však treba vyriešiť niečo neodkladné, pokúsim sa to vysvetliť. Keď beriem do ruky telefón a synček sa na mňa vyčítavo pozrie, poviem mu, že musím odpísať zákazníčke, pretože si neskoro spomenula na sviatok svojej maminy a potrebuje darček čo najskôr. Alebo mu vysvetlím, že musíme ockovi napísať, kam ideme, aby nás nehľadal. A keď si uvedomím, že beriem do ruky telefón len preto, aby som skontrolovala, aký účinok má príspevok, ktorý som postla pred necelou hodinkou, radšej ho rovno položím. V takomto prípade je naozaj dôležitejšie urobiť po dvadsiaty raz “kuti-kuti-kuti” a zasypať bábo pusinkami.

 

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *