Slamihovky (Helipterum roseum) pestujeme ako teplomilné letničky. Rastú pomerne rýchlo, preto postačí, keď začnete s vysievaním uprostred apríla. Osvedčilo sa mi slamihovky predpestovať, preto napíšem o tomto spôsobe a nie o priamom vysievaní na záhon. Ale môžete vyskúšať, možno máte v záhrade vhodnejšie podmienky ako my.

Na Slovensku je bežne dostupné osivo MIX farieb – slamihovky v bielej farbe a v ružových odtieňoch v jednom balíčku. V eshopoch nájdete aj osivá konkrétnych farieb alebo slamihovky s čiernymi stredmi.

Radšej neskôr ako priskoro

Slamihovky úplne postačí pestovať z aprílového výsevu, môžete si ich skúsiť vysiať aj v máji a zabezpečiť si tak dlhšiu sezónu. Ide totiž o rastliny, ktoré rozkvitajú medzi prvými letničkami vhodnými na sušenie (cca v júni) a ich sezóna sa rýchlo končí.

Ak by ste vysiali slamihovky priskoro (napríklad začiatkom alebo v polovici marca), nemali by ste ich kam dať. Neznášajú zimu a už vôbec nie neskorý jarný mráz. Rozrastené priesady sú navyše smädné, majú veľa citlivej vňate a na parapetnej doske či na balkóne len ťažko ustriehnete, aby sa nezačali deformovať, líhať, žltnúť a niekoľkokrát denne vädnúť.

Môžete to s nimi skúsiť v skleníku či fóliovníku, ak by ste chceli úrodu čo najviac urýchliť.

Ako vysievať slamihovky

Vysievam ich do plastových nádob z ovocia či húb ako väčšinu rastliniek. Už pri vysievaní dbám na primerané rozstupy a nerozsádzam ich do zakoreňovačov samostatne. Naopak – celú skupinku rastlín z jednej nádoby neskôr premiestnim na finálne miesto v záhone.

Viac praktických informácií a moju obľúbené metódu prinášam vo videočlánku o predpestovaní slamihoviek >>>

Ako si to so slamihovkami nepokaziť

Je to zaujímavé. Slamihovky sú v princípe veľmi nenáročné rastliny, ale predsa si ich viete veľmi ľahko pokaziť. Stačí, ak nezvládnete niektoré kľúčové momenty v ich pestovaní a hotovo. Takže:

  1. nevysievajte priskoro;
  2. nenechajte ich vädnúť (lebo sa pokrútia a budú škaredé, nízke);
  3. vysádzajte von určite až po mrazoch.

Kedy zberať kvety a ako ich využiť?

Slamihovky kvitnú za slnečného počasia zväčša dopoludnia. Zberajte krásne rozkvitnuté stonky a pamätajte, že sa vo vlhkom prostredí zatvárajú aj po zrezaní. To nič, stačí ich vysušiť a opäť sa otvoria.

Neraz sa nám stalo, že sa zákazníčky zľakli, pretože sa im na venci v sychravom počasí slamihovky pozatvárali. Ale potom sa tešili, počas slnečného dňa sa opäť roztvorili.

Slamihovky majú tenké stonky, takže ich sušte dolu kvetmi, aby ostali rovné. Pri aranžovaní ich radšej fixujte drôtom, aby sa pri manipulácii nezlomili.

Ich nežná krása pripomína sedmokrásky alebo margarétky, po usušení však narozdiel od týchto kvetov ostávajú naďalej krásne a trvácne.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: