Najobľúbenejšími kvetmi na sušenie sú bezpochyby slamienky. Ponúkajú bohatý výber farieb, sú odolné, s ich sušením nie je nijaký problém a mnohým pripomínajú detstvo – prázdniny u babičky. Ak si kladiete otázku, ako pestovať slamienky, môžete sa tešiť. Odpoveď totiž uspokojí aj úplných začiatočníkov!

Ako si vybrať slamienky na pestovanie

Slamienky sú v našich podmienkach jednoročky – letničky. Preto sa najčastejšie pestujú zo semienok, v niektorých záhradníctvách či hobbymarketoch sa dajú nájsť už predpestované priesady.

Ak si ale chcete dopriať slamienok čo najviac, určite siahnite po semenách. Úplne bežne za niekoľko centov kúpite zmes farieb nielen v špecializovaných predajniach, ale aj v reťazcoch ako je Tesco, Kaufland či Lidl.

V prípade, že by ste si chceli výsadbu lepšie naplánovať, nakúpte osivo konkrétnych farieb. K dispozícii sú slamienky biele, ružové, žlté a tmavočervené resp. hnedé. V zahraničí sa dajú získať aj iné farby, napríklad lososová, oranžová či rôzne odtiene ružovej.

Okrem farieb si môžete vybrať, či chcete pestovať vysoké alebo nízke slamienky. Tie nízke dorastajú do výšky okolo 30 až 50 cm, vysoké sú schopné narásť až do výšky 120 cm uvedenej na obale. Občas však máme v záhone aj slamienky, ktoré sú vyššie ako ja, takže môžu mať cez 180 cm.

Farebné prekvapenie

Hoci vysievame odrody konkrétnych farieb, na farebný mix nedám dopustiť. Pestujeme z takýchto balíčkov osív veľmi zaujímavé odtiene, z ktorých sa teším pocelý rok niekoľkonásobne.

Raz pri rozkvitaní, potom pri zbere, sušení a neskôr zas a znovu pri výbere kvietkov do dekorácií a doplnkov.

Ako pestovať slamienky zo semienka

Začíname v marci.

Nádobu (hrantík, plastovú nádobu z ovocia či šampiňónov…) z tretiny zasypeme drenážnou vrstvou a doplníme substrátom typu A – to je substrát pre množenie a výsev. Ak ho zmiešate s pieskom, bude sa vám lepšie mladé rastlinky polievať – voda lepšie vsiakne a nevytvorí sa napovrchu “škrupinka”. Perlit pomáha udržať vlahu, pričom však substrát nezaťaží.

Semienkami z vrecúška posypte zeminu, jemne ich pritlačte a zvrchu ešte poprášte troškou substrátu. Zalejte ich pomocou rozprašovača a nádobu prekryte (vreckom, bielou netkanou textíliou…), aby ste dosiahli skleníkový efekt. Tak udržíte vlhko a potrebnú teplotu. Kým semienka nevyklíčia, postačí im aj tma, ale teplota by mala byť okolo 20 °C.

Hneď, ako začnú semená klíčiť, treba nádobu premiestniť na svetlo, ináč sa rastlinky rýchlo vytiahnu a priesady budú slabé. Pozor, takto si môžete pokaziť priesady už za jediný deň!

Ideálne miesto na predpestovanie je zimná záhrada alebo presklený balkón. Za klasickým oknom v byte nie je dostatok potrebného svetla.

Akonáhle sa na drobučkých, pravdepodobne nahusto rastúcich rastlinkách objavia dva či tri pravé lístky, je čas ich z hrantíka rozsadiť samostatne. Pikírovať do samostatných nádobiek (zakoreňovačov).

Preriedené rastlinky môžete nechať aj v pôvodnej nádobe, ale neodporúčam to. Rastlinky budú slabé, nevytvoria si bohaté korienky a pri presádzaní do voľnej pôdy môžu uhynúť.

Teplomilné slamienky by mali ísť do záhrady až koncom mája. Podľa kondície rastlinky – teda toho, akú kvalitnú sa vám ju podarilo predpestovať – sa môžete tešiť z prvých kvetov už od júna. A samozrejme – mnoho závisí aj od počasia.

Užitočné tipy, ako ochrániť práve vysadené rastlinky, nájdete v článku o tom, ako sme vysádzali slamienky, limonky či požlt.

Starostlivosť počas kvitnutia

Aby bolo kvietkov čo najviac, raz až dvakrát týždenne rastlinky prihnojte kvapalným hnojivom určeným na podporu kvitnutia. Úplne však postačí, keď ich vysadíte do záhonu, kde zapracujete kvalitný kompost. A máte vybavené hnojenie na celú sezónu.

Kvety zberajte postupne, aby ste podporili ďalšie kvitnutie. Poďte si prečítať viac tipov, ako získať čo najväčšiu kvetinovú úrodu aj z malého priestoru.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Comments (4)

 1. Eva

  Odpovedať

  Dobrý deň, chcem sa spýtať, dali by sa slamienky pestovať aj na balkóne? Na jeden mi svieti temer celý deň slnko a je tam tým pádom dosť teplo, prežili by? Či treba zasadiť len do záhrady? Ďakujem za úžasné články a mám od vás aj krásnh dekoráciu ? a krásny deň ?

  • Odpovedať

   Pekný dník, Evka, slamienky sa dajú vypestovať aj v črepníku na balkóne, ale určite nebudete mať toľko kvietkov ako zo záhona. Na pestovanie na balkóne si vyberte nízke odrody a pamätajte na pravidelnú zálievku aj prihnojovanie. Na slnečnom balkóne počas horúcich letných dní hrozí, že budú rastlinky spálené od slnka a vyšťavené. Treba im mierne tieniť. Ak máte možnosť sadiť do záhrady, určite ju využite 🙂

 2. Jozef Barák, Nové Zámky

  Odpovedať

  Rád by som pestoval slamienku piesočnú (helichrysum arenarium) . Nedarí sa mi najsť semienka. Chcel by som vás poprosiť o informácie ako sa k nim dopracovať. Ďakujem vám za odpoveď a prajem príjemný deň.

  • Odpovedať

   Osivo slamihy piesočnej som zatiaľ, žiaľ, na slovenskom ani českom trhnu nenašla. Skúste vyhľadať v zahraničných eshopoch (napríklad amazon a pod.), prípadne sa pokúste pomocou FB skupín záhradkárov, pestovateľov nájsť niekoho, kto rastlinu má. Je to trvalka, takže by Vám snáď kúsok trsu niekto presadil, podaroval. My konkrétne túto slamihu nepestujeme.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *