Najobľúbenejšími kvetmi na sušenie sú bezpochyby slamienky. Ponúkajú bohatý výber farieb, sú odolné, s ich sušením nie je nijaký problém a mnohým pripomínajú detstvo – prázdniny u babičky. Ak si kladiete otázku, ako pestovať slamienky, môžete sa tešiť. Odpoveď totiž uspokojí aj úplných začiatočníkov!
Ako si vybrať slamienky na pestovanie
Slamienky sú v našich podmienkach jednoročky – letničky. Preto sa najčastejšie pestujú zo semienok, v niektorých záhradníctvách či hobbymarketoch sa dajú nájsť už predpestované priesady.
Ak si ale chcete dopriať slamienok čo najviac, určite siahnite po semenách. Úplne bežne za niekoľko centov kúpite zmes farieb nielen v špecializovaných predajniach, ale aj v reťazcoch ako je Tesco, Kaufland či Lidl.
V prípade, že by ste si chceli výsadbu lepšie naplánovať, nakúpte osivo konkrétnych farieb. K dispozícii sú slamienky biele, ružové, žlté a tmavočervené resp. hnedé. V zahraničí sa dajú získať aj iné farby, napríklad lososová, oranžová či rôzne odtiene ružovej.
Okrem farieb si môžete vybrať, či chcete pestovať vysoké alebo nízke slamienky. Tie nízke dorastajú do výšky okolo 30 až 50 cm, vysoké sú schopné narásť až do výšky 120 cm uvedenej na obale. Občas však máme v záhone aj slamienky, ktoré sú vyššie ako ja, takže môžu mať cez 180 cm.
Farebné prekvapenie
Hoci vysievame odrody konkrétnych farieb, na farebný mix nedám dopustiť. Pestujeme z takýchto balíčkov osív veľmi zaujímavé odtiene, z ktorých sa teším pocelý rok niekoľkonásobne.
Raz pri rozkvitaní, potom pri zbere, sušení a neskôr zas a znovu pri výbere kvietkov do dekorácií a doplnkov.
Ako pestovať slamienky zo semienka
Začíname v marci.
Nádobu (hrantík, plastovú nádobu z ovocia či šampiňónov…) z tretiny zasypeme drenážnou vrstvou a doplníme substrátom typu A – to je substrát pre množenie a výsev. Ak ho zmiešate s pieskom, bude sa vám lepšie mladé rastlinky polievať – voda lepšie vsiakne a nevytvorí sa napovrchu “škrupinka”. Perlit pomáha udržať vlahu, pričom však substrát nezaťaží.
Semienkami z vrecúška posypte zeminu, jemne ich pritlačte a zvrchu ešte poprášte troškou substrátu. Zalejte ich pomocou rozprašovača a nádobu prekryte (vreckom, bielou netkanou textíliou…), aby ste dosiahli skleníkový efekt. Tak udržíte vlhko a potrebnú teplotu. Kým semienka nevyklíčia, postačí im aj tma, ale teplota by mala byť okolo 20 °C.
Hneď, ako začnú semená klíčiť, treba nádobu premiestniť na svetlo, ináč sa rastlinky rýchlo vytiahnu a priesady budú slabé. Pozor, takto si môžete pokaziť priesady už za jediný deň!
Ideálne miesto na predpestovanie je zimná záhrada alebo presklený balkón. Za klasickým oknom v byte nie je dostatok potrebného svetla.
Akonáhle sa na drobučkých, pravdepodobne nahusto rastúcich rastlinkách objavia dva či tri pravé lístky, je čas ich z hrantíka rozsadiť samostatne. Pikírovať do samostatných nádobiek (zakoreňovačov).
Preriedené rastlinky môžete nechať aj v pôvodnej nádobe, ale neodporúčam to. Rastlinky budú slabé, nevytvoria si bohaté korienky a pri presádzaní do voľnej pôdy môžu uhynúť.
Teplomilné slamienky by mali ísť do záhrady až koncom mája. Podľa kondície rastlinky – teda toho, akú kvalitnú sa vám ju podarilo predpestovať – sa môžete tešiť z prvých kvetov už od júna. A samozrejme – mnoho závisí aj od počasia.
Užitočné tipy, ako ochrániť práve vysadené rastlinky, nájdete v článku o tom, ako sme vysádzali slamienky, limonky či požlt.
Starostlivosť počas kvitnutia
Aby bolo kvietkov čo najviac, raz až dvakrát týždenne rastlinky prihnojte kvapalným hnojivom určeným na podporu kvitnutia. Úplne však postačí, keď ich vysadíte do záhonu, kde zapracujete kvalitný kompost. A máte vybavené hnojenie na celú sezónu.
Kvety zberajte postupne, aby ste podporili ďalšie kvitnutie. Poďte si prečítať viac tipov, ako získať čo najväčšiu kvetinovú úrodu aj z malého priestoru.
Eva
Kvetinovyobchodik
Jozef Barák, Nové Zámky
Kvetinovyobchodik