Poznáme viacero druhov a množstvo odrôd plamenníkov (Celosia). Sú to teplomilné rastliny, ktoré vytvárajú strapaté či vznešené súkvetia rozličných odtieňov. Plamenníky môžete pestovať v nádobe na balkóne alebo v záhone. Sú ideálne na sušenie a nenáročné, takže ich pestujeme veľmi radi!

Vysievanie plamenníkov

Plamenníky pestujeme ako letničky zo semienok. Vysievame zväčša v marci, ak zabudneme, tak aj v apríli. Odporúčam ich predpestovať, pretože sú to teplomilné rastlinky, ktorých priamy výsev by pripadal do úvahy až koncom mája. A to už je neskoro, rastlinky by trápili suchá a boli by slabé.

Preto ich vysievame a hneď, ako sa im objavia pravé lístky, rozsádzame ich do samostatných nádob. Tam sa krásne rozrastú a koncom mája už vysádzame na záhon silné, veľké priesady. Plamenníky sú na chlad veľmi citlivé a neskoré mrazy by ich mohli zničiť.

Občas sa podarí, že plamenník vyrastie v záhrade zo samovýsevu. Tak vzniklo, že nám rástli medzi rajčinami:

Rozhodne sa ale na samovýsev plamenníkov nespoliehame tak, ako na samovýsev černušiek či ostrôžiek.

Pestovanie plamenníka v nádobe je jednoduché – vyberte kompaktnú odrodu a dostatočne zalievajte, pretože počas horúcich dní rýchlo vädne. Ideálna je zálievka do podmisky.

Aj keď plamenníky nemajú špeciálne nároky na pôdu, pri vysádzaní hnojíme kompostom. Postačí im to na celú sezónu. Najkrajšie sú na slnečnom mieste s dostatkom vlahy ku koreňom.

Včely ich milujú

Ak premýšľate, ktoré kvety vysadiť, aby ste potešili užitočný hmyz, aj v tomto prípade je plamenník vhodná voľba.

Na fotografii je obľúbená odroda ´Flamingo Feather´ inšpirovaná melírovaným perím plameniaka.

Kedy a ako zberať plamenníky

Či už ich chcete zozbierať do sviežej kytice, na sušenie alebo podporiť dlhotrvajúce kvitnutie, ktoré ukončia až jesenné mrazy, odporúčame plamenníky postupne zrezávať.

Stredný výhonok zväčša nesie prvé a najväčšie súkvetie. Keď ho odrstránite, bočné výhonky rýchlo a bujne porastú a vytvoria množstvo krásnych súkvetí.

Tie môžete postupne podľa potreby zrezávať, ale pozor, odporúčam radšej skôr ako neskoro. Všimnite si na zábere vyššie – v spodnej časti už súkvetie dozrelo a vytvárajú sa v ňom semená. Tie dozrejú aj po zbere a budú sa sypať. Nie je to nič strašné a bežne tieto súkvetia zberáme a sušíme, oveľa lepšie sa však pracuje s tými, v ktorých ešte semená nedozreli, a tak sa nevysýpajú.

Ako sušiť plamenníky?

Zrezané stonky očístíme od listov. Pri sušení by zbytočne zavadzali, stonky a súkvetia by sa kvôli nim dostatočne neprevetrávali. Sušenie by trvalo dlhšie a mohlo by mať problematický priebeh a nepekný výsledok.

Niekoľko stoniek plamenníkov sú súkvetiami uviažeme spolu do kytičky a zavesíme “dolu hlavou”. Pri týchto kvetoch je to zvlášť dôležité, lebo majú dužinaté stonky, ktoré rýchlo vädnú a prehýbajú sa.

Nestihli ste si vypestovať vlastné plamenníky?
Môžete si objednať naše:

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *