Mám pocit, že gypsomilka je známejšia pod ľudovým názvom nevestin závoj. Ako sa udomácnila vo vašom slovníku?

Je veľmi obľúbená pre svoje drobné kvietky. V kvetinárstvach sa stretávate pravdepodobne len s plnokvetými odrodami. Zo semienok si však môžete vypestovať aj gypsomilku s jednoduchými kvetmi. Je absolútne nežná a očarujúca!

Kým sa mi podarí počas sezóny urobiť krásnu fotečku, požičala som si zatiaľ túto z Canva.com

Kde kúpiť osivo?

V bežne dostupných balíčkoch nájdete semienka gypsomilky s jednoduchými kvetmi. Žiaľ, aj v prípade, že na obale tróni obrázok s plnokvetou rastlinou. Potvrdilo sa mi to už mnohokrát, skúšala som bežne dostupné osivá od rôznych na Slovensko často dodávaných výrobcov.

Takže rada znie – ak by ste si chceli vypestovať naozaj plnokvetú gypsomilku, treba hľadať osivo na internete v špecializovaných (a pravdepodobne aj zahraničných) predajniach.

Ak budete mať radosť aj z tej “obyčajnej”, kúpte osivo hoci v supermarkete alebo v hobbymarkete.

Jednoduchá svadobná kytička, gypsomilka nádherne zjemňuje kompozíciu.

Ako vysievať gypsomilku?

Semienka gypsomilky majú dobrú a bezproblémovú klíčivosť. Stačí, ak dodržíte naše všeobecné odporúčania a bude to. Vysievať môžete koncom februára alebo v prvej polovici marca.

Gypsomilku treba predpestovať, nestačí ju vysievať do voľnej pôdy.

Mladé priesadky sú náchylné na vytiahnutie. Preto treba dbať, aby ste im dopriali potrebné podmienky, vďaka ktorým sa nevytiahnu a nebudú vysoké a slabé. Základom je dostatok svetla a nižšia teplota.

A viete čo? Aj keď viem, čo potrebujú mladé gypsomilky, pozabudla som na ne a toho roku sa mi vytiahli! Nevadí, dali sa zachrániť. Videjko, ako som zachráňovala tie naše, nájdete vo výbere príbehov na Instagrame Kvetinového obchodíka. Ak nás ešte nesledujete, šup do toho. Pravidelne pridávam autentické zábery z nášho (nielen) kvetinového gazdovania 😉

Tieto priesady gypsomiliek boli pvôdne vytiahnuté a slabé. Presadenie pomohlo.

Ako sa starať o priesady gypsomilky?

Hneď, ako vyklíčia, potrebujú dostatok svetla a teplotu okolo 16°C. Keď sa na rastlinkách objavia pravé lístky a sú dosť veľké na to, aby sa vám s nimi dalo manipulovať, môžete rozsádzať. Rozsádzajte ich do samostatných nádob alebo komôrok v zakoreňovacích plátoch.

Doprajte im už výživnejší substrát (Záhradný substrát typu B zmiešavam s pieskom a perlitom v pomere 3:1:1 a je to). Gypsomilky krásne podskočia a veselo porastú.

Kedy vysádzať gypsomilky na záhon?

Odporúčam až koncom augusta. Gypsomilka nemá rada presádzanie, tak to urobte nenápadne. Opatrne rastlinu vyklopte zo zakoreňovača, vložte do primerane veľkej jamky a prihrňte. Nezabudnite poliať.

Gypsomilky nie sú náročné na pôdu ani miesto. Najkrajšie ale zakvitnú na slnku až v polotieni. Darí sa im v suchšej pôde. Rastliny vysiate v roku I vám vykvitnú až v roku II.

Sú bezproblémovo mrazuvzdorné, vytvárajú hlboké korene. Po sezóne úplne zatiahnu, takže môžete mať pocit, že odumreli. Ale v predjarí staré stonky zrežte a tešte sa z mladých výhonkov, ktoré porastú od zeme.

Gypsomilky kvitnú na vysokých tenkých stonkách, takže treba záhon ohraničiť a podoprieť napríklad špagátmi natiahnutými medzi koly. Ináč by sa vám nakláňali, lámali alebo ušpnili od bahna.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: