Mať k dispozícii čerstvé, chutné jahody z vlastnej úrody počas celého roka je sen, však? Pestujte teda mesačné jahody (napríklad odrodu RUJANU) podobné tým lesným, alebo celoročne rodiace jahody, ktoré sú zasa podobnejšie tým záhradným (napr. TEMPTATION).

Vysievanie jahôd

Uvedené odrody nevytvárajú poplazy, preto ich treba pestovať zo semienok. Jahody vysievajte v marci, ak máte možnosti, kľudne začnite už skôr. Mne detváky prikázali už teraz začiatkom februára, aby “už mohli papať”.

Drobné semienka majú výdatnú klíčivosť. Treba ich však vysypať na povrch substrátu, pretože na klíčenie potrebujú svetlo. Inak platia bežné odporúčania ohľadom vysievania, ktoré som zhrnula v nedávnom článku.

V priebehu niekoľkých dní (zväčša do týždňa) sa substrát pokryje drobnými rastlinkami, ktoré postupne vytvoria typické jahodové lístky.

Pikírovanie a rozsádzanie jahôd

Keď budú rastlinky dosť veľké na to, aby sa vám dali uchopiť, pikírujte ich. Doprajte im už výživnejší substrát, stále však odporúčam zmiešať s pieskom a perlitom. V čase, keď budú mať mladé sadeničky okolo 5 až 7 pravých lístkov, môžete ich rozsádzať na finálne miesto. Ak ste vysievali v marci, bude to pravdepodobne v máji až v júni.

Vysaďte jahody napríklad do nádob, ak si nimi chcete spestriť okno, terasu či balkón. Kľudne vysaďte hustejšie, pokryujú substrát, ochránia sa a nebudú toľko vysýchať. Ak by sa vám zdalo, že je porast neskôr príliš hustý, sem-tam odstrihnite nejaký list, aby mali dozrievajúce plody dosť svetla.

Dôležité je, aby mali jahody najmä dostatok kvetov a aj plodov. Preto prihnojujte hnojivami na podporu kvitnutia a plodenia, nie na podporu bujnenia zeleného porastu.

V záhrade vysádzajte celoročne rodiace jahody popri chodníčkoch, aby ste ich mali vždy po ruke. Rozmiestnite ich na ľahko dostupné a bezpečné miesta, keďže si ich nájdu a obľúbia najmä deti. Aj v záhrade platí, že bude hustejší porast samostatnejší a vitálnejší.

Ako často vysievať?

Ako som už napísala, tieto jahody nevytvárajú poplazy, ktorými by sa starší porast prirodzene zmladil. Preto si treba jahody vysievať zhruba každé dva roky, aby ste si zaistili dostatok sladkých plodov pre potešenie.

V marci vysiate jahody zarodia už v jeseni (ROK 1), najviac plodov však prinesú v ďalšom roku (ROK 2). Plody budú dozrievať od skorej jari až do neskorej jesene. A potom budú rodiť ešte v ďalšom roku (ROK 3) avšak postupne už bude plodov menej a rastlinky budú ostarnuté. Preto odporúčame v ROKU 3 v marci opäť vysiať ďalšiu armádu jahôd. A tak stále dookola. Vymeňte najstaršie korene novými.

Koľko úrody prinášajú mesačné jahody?

Prirodzene, čím viac rastlín, tým viac jahôd. Ide však o potešenie a rozptýlenie počas celého roka, nie o bohatú úrodu, na ktorú sme zvyknutí na klasických jahodoviskách. Drobné plody odrody RUJANA u nás tešia najmä deti, ktoré si ich s pôžitkom oberajú a pchajú do ústočiek. Pre nás veľkých “nenažrancov” sú tieto jahôdky skôr pochúťkou, po ktorej zúfalo túžime po ďalšej mise poriadnych šťavnatých jahôd!

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: