Machovka peruánska (Physalis peruviana) sa pestuje ako letnička. O pestovaní machovky čerešňovej, ktorá je obľúbeným doplnkom jesennej výzdoby, som už písala. Tá je u nás trvalkou, ktorej sa tak ľahko nezbavíte.

Machovka peruánska nemá sýtooranžové, ale bledé béžové kalichy a chlpaté listy. Ak chcete, aby vytvorila pekné veľké plody, ktoré stihnú v našich podmienkach dozrieť, treba jej splniť kľúčové požiadavky.

Foto: Canva.com

Machovka peruánska je kyslá mňamka

Kyslé bobule sú bohaté na vitamíny. Ak ste ich ešte nekoštovali a chcete vedieť, či sa vám machovka oplatí pestovať, kúpte si ju na koštovku v potravinách. Zároveň si všimnite, ako by mali vyzerať pekné zrelé plody.

Bobule majú priemer okolo 1 – 2 cm a majú krásnu oranžovú farbu. Zelené sú nezrelé a nemali by ste ich konzumovať, pretože obsahujú jedovatý solanín.

Vysievanie machovky

Machovka peruánska miluje teplo a v jeseni po príchode studených nocí a stále chladnejších dní prestáva dozrievať. Preto by ste si ju mali predpestovať tak, aby v polovici mája už šli na záhon vitálne a dobre rozrastené sadenice pripravené kvitnúť.

Odporúčam ju radšej vysievať už vo februári. Klíči pomerne rýchlo. Do týždňa až dvoch sa objavia mladé rastlinky, ktoré pomaličky rastú. Keď vytvoria pravé lístky, rozsaďte ich podobne ako rajčiny. Použite substrát pre pestovanie plodovej zeleniny a zmiešajte ho s pieskom. Po pikírovaní začnú mladé machovky rásť rýchlejšie, akoby podskočili.

Potrebujú svetlo, aby neostali vysoké a slabé, ale nemajú sa tendenciu vyťahovať. Sú spokojné aj pri pomerne vysokej izbovej teplote (cca 20 – 22 °C).

Koncom marca ich môžete začať otužovať a premiestniť na balkón. Teplota by však ani v noci nemala klesnúť výrazne pod 8°C. Uvítajú výdatnú zálievku.

Pestovanie machovky v záhrade

Verme tomu, že sa nám od februára do polovice mája podarilo predpestovať krásne veľké priesady. Teraz, keď už nehrozia mrazy, je čas presadiť machovky do voľnej pôdy na záhon.

Je to rastlina prvej trate, takže potrebuje výživnú pôdu. Použite granulovaný kravský hnoj alebo poriadnu dávku dobre vyzretého kompostu. Machovky rozsaďte vo vzdialenostiach okolo 20 až 30 cm a môžete im pripraviť oporu. Netreba podoprieť jednotlivé rastliny, postačí opora pre celý riadok.

Na začiatku, uprostred a na konci riadka zapichnite koly. Uviažte k týmto paliciam špagát a machovky ním podoprite. Postupne, ako porastú, pridajte ďalšie úrovne.

Machovka síce nie je typická popínavá rastlina, nečakajte, že sa vám bude šplhať ako fazuľa alebo hrach. Ide skôr o to, aby pekne rástla do výšky, vytvárala plody, ktoré sa nebudú povaľovať po zemi pod listami, ale pekne na slniečku dozrejú a neušpinia sa.

Niektorí pestovatelia odporúčajú machovky dokonca aj zaštipovať podobne ako rajčiaky. Vyskúšala som aj zaštipovanie, ale nevidím v tom veľký zmysel – nevšimla som si rozdiel vo výnose.

Dostatok živín, vlahy a slnka

Základ ste svojim machovkám dali. Teraz už len vytrvať. Potrebujú dostatočnú a pravidelnú zálievku, aby im plody nepopukali, ale pekne rovnomerne rástli. Slnko a teplo sa postarajú o to, aby dozrievali. Skorým výsevom ste urobili všetko preto, aby to do konca leta stihli. Ak treba a uznáte za vhodné, môžete sem-tam pridať hnojivo na podporu plodenia.

Plody, ktoré koncom leta predsa nestihnú dozrieť, pozberajte, nechajte usušiť a použite pri aranžovaní. Sú krásne a majú celoročné využitie.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: