Limonky patria spolu so slamienkami k najobľúbenejším kvetom na sušenie. Pestujú sa ako teplomilné letničky a treba si ich každoročne predpestovať zo semienok. Tento príspevok venujem len druhu Limonium sinuatum. Aby bolo jasné a aby som vás zbytočne nepoplietla.

Túto fotečku som si požičala z Canva.com, kým sa mi podarí urobiť pekné zábery našich limoniek. V uplynulých rokoch to bol popri deťoch celkom zaberák a fotenie som flákala 🙁

Kde nakúpiť semienka limoniek?

Pestovateľom pre svoje potešenie úplne postačia bežne dostupné osivá z Lidla, Tesca či Kauflandu alebo z rôznych hobbymarketov (Obi, Hornbach, Bauhaus…).

So semienkami z Lidla máme dobré skúsenosti, ponúkajú pekný mix farieb a majú skvelú klíčivosť. Prečítajte si viac o bežne dostupných osivách, s ktorými bývame spokojní.

Ak si chcete vypestovať limonky konkrétnych farieb, siahnite napríklad po osivách od spoločnosti SEMO.

Ako a kedy vysievať limonky

Aby sa limonky stihli do konca mája pekne rozrásť, odporúčam ich vysievať už začiatkom marca. Klíčia síce rýchlo (jeden až päť dní), ale mladým rastlinkám trvá trošku dlhšie, kým sa začnú rozrastať a mohutnieť. Limonky sa najprv totiž sústreďujú na tvorbu korienkov. A keď sú dostatočne zakorenené, začnú rásť.

Limonky sú trošku citlivé na narušenie koreňovej sústavy, preto ich presádzajte opatrne, aby sa jemné korienky nepotrhali.

Napriek tomu, že limonky nemajú presádzanie rady, rozhodne ich odporúčam predpestovať. Výsev do voľnej pôdy sa v našich podmienkach nevypláca. Klíčivosť je veľmi nízka a priamy výsev prichádza do úvahy až koncom mája, keďže by mladé rastlinky nemuseli prežiť mráz. Ak si však predpestujete limonky, ktoré sa vám do konca apríla pekne rozrastú a majú vytvorené silné korene, môžete ich dať na záhony. Takéto silné, zdravé a otužované priesady zvládnu aj “zabudnutý” jarný mráz.

V každom prípade počítajte s tým, že limonky v chlade rastú pomaly.

Viac praktických informácií o vysádzaní limoniek na záhony nájdete v tomto článku s videom >>>.

Prečítajte si článok o presádzaní rastlín, ktoré nemajú rady presádzanie.

Ako predpestovať limonky

Limonky vysievam do malých plastových nádob, ktoré celoročne zbieram napríklad z kupovaného ovocia či húb. Viac si o vysievaní môžete prečítať v článku nabitom praktickými vychytávkami.

Keď sa na rastlinkách objavia pravé lístky, rozsádzam ich do samostatných nádobiek v zakoreňovačoch. Ako som už písala, dávam pozor, aby som čo najmenej narušila korienky. Odporúčam, aby zakoreňovacie nádobky boli dostatočne priestranné (ale postačí cca 5 cm priemer). Rastliny tu budú mať dostatok priestoru, pekne sa zakorenia a rozrastú.

Vitálne priesady so zdravými koreňmi sa vám po presadení na záhon v príjemnom počasí dobre ujmú.

Limonky v záhrade

Na vysádzanie priesad limoniek na záhony si vyberte podľa možnosť zamračený deň. Ideálne obdobie, keď už nehrozia mrazy. Limonky v chlade rastú veľmi pomaly a červenejú im listy. V prípade núdze zdravé, silné priesady prežijú -5 °C ak je to krátkodobá záležitosť (jedna, dve noci).

Pridajte k limonkám na záhon vyzretý jemný kompost, z ktorého budú čerpať živiny počas celej sezóny.

Pred vysádzaním priesady výdatne polejte, aby sa poriadne napili. Opatrne vyberajte ideálne celé koreňové baly zo sadbovačov a vysádzajte do primerane veľkých jamiek v zemi. Nežne zahrňte zeminou a opäť zalejte.

Kedy zberať limonky a ako ich sušiť

Limonky zberajte v plnom rozkvete. Najlepšie sa vám s nimi bude pracovať, kým sú svieže. Bez problémov uschnú priamo v kytici, na venci či v aranžmáne.

Sušené limonky sa trúsia a lámu. Manipuluje sa s nimi veľmi zle.

Môj typ: Preparované limonky síce získajú škaredú čiernu stonku, ale ostávajú ohybné a zachovávajú si krásnu farbu kvetov. Prečítajte si návod na preparovanie rastlín.

Ak sa rozhodnete limonky sušiť, zaveste ich “dolu hlavou”. Kvety si síce peknú farbu zachovávajú (ak nie sú príliš dlho na ostrom svetle), ale stonky na svetle zožltnú. Ak vám to prekáža, sušte ich na tmavom mieste.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: