Radi sa pozeráte na krásne obrázky v časopisoch či na internete a rozmýšľate, prečo tie vaše bylinky nevyzerajú tak dobre? Nuž, v reálnom živote môže byť náročné pestovať bylinky v pekných nádobách a ešte aj docieliť, aby boli dlhodobo krásne, svieže a vitálne. Tak si na to posvieťme!

Bylinky na obrázku vs. realita

Aj ja mám rada pekné fotky. A viete čo? Väčšinou, žiaľ, platí, že ak má byť “bylinková” fotka naozaj pekná, treba niekde podvádzať. Ak nie v úprave obrázka, tak potom v pestovaní.

Oko skúseného pestovateľa si na krásnych fotkách byliniek napríklad všimne, že sú čerstvo presadené. Už o niekoľko dní by v danej nádobe totiž na fotografii tak dobre a usporiadane nevyzerali. Bylinky “ako zo žurnálu” sú vypestované v profi podmienkach a ešte profesionálnejšie premiestnené do peknej nádoby, naaranžované a cvak. Zázrak je na svete.

Zdroj obrázku: Canva.com

Je to podobné ako s modelkami, ktoré obdivujeme, ale zväčša pritom pozabudneme, ako dlho ich líčili, nasvecovali a následne “fotošopovali”.

Takže, hlavy hore, vaše bylinky sú krásne také, aké sú… ALE – niekoľko “beauty” tipov pre vás mám!

Spokojné bylinky v pekných nádobách

Poďme to vyskúšať. Máme niekoľko možností. Tou prvou je, že si predpestujeme bylinky klasicky v škaredom plastovom kvetináčiku s dierkou na dne, aby mala kadiaľ odtekať prebytočná voda.

Nájdeme pekný črepník, kôš či inú nádobu, ktorá nevzhľadný kvetináčik dokonale skryje. A ak to s bylinkou nevyjde (budeme ju pričasto používať, takže ostane “naježka”, napadnú ju škodce, vytiahne sa alebo vyschne počas dovolenky…), jednoducho ju vymeníme za peknú, zdravú rastlinku v ďalšom škaredom kvetináčiku, ktorý opäť vložíme do peknej nádoby.

Treba si však predpestovať dostatočnú zásobu náhradných byliniek. Alebo si ich zakaždým kúpte v záhradníctve. V supermarkete neodporúčam, tie sú špeciálne predpestované tak, aby ste ich len využili a šupli do kompostu. Nemajú okolo koreňov takmer žiaden substrát a sú vysilené.

Ďalšou možnosťou je pestovať bylinky priamo vo vyvolenej nádobe. Pokiaľ ich budete pestovať na terase či pri múriku alebo skrátka, v nejakom vonkajšom bylinkovom kútiku, kľudne ich pestujte v hlinených črepníkoch. Patina je vítaná, vonku nám neprekáža, že prebytočná voda tečie kade-tade.

Na balkóne alebo na takej terase, ktorú potrebujete mať tip-top upratanú, treba zvoliť nádobu bez dierky. Nebudeme si klamať, pri pohľade zblízka vidieť, ak ste kôš vyplnili bylinkami v kvetináčikoch. Výsadba byliniek priamo do koša či drevenej debničky je však oproti tomu na pohľad očarujúca. Tak si poďme naplánovať, ako túto výsadbu zrealizovať.

Vysievanie byliniek

Bylinky v atraktívnej nádobe môžete pestovať už od semienka. Koše či drevené debničky treba vystlať nepremokavou fóliou – využite napríklad fólie z balíkov, ktoré ste dostali z eshopov.

Na dno nádoby patrí bohatá drenážna vrstva. Ak bude treba, rastliny si odtiaľ vodu vytiahnu. Ale nebudú zahnívať v premokrenom substráte.

Potom treba nasypať vhodný substrát. Najprv vrstva dobre vyzretého kompostu zmiešaného s pieskom a perlitom, aby bola zemina ľahšia. Ak nemáte kompost, použite substrát určený na bylinky a ten zmiešajte s pieskom a perlitom.

Povrch posypte výsevným substrátom zmiešaným s pieskom a perlitom v pomere 1:1:1. V tejto vrstve sa bude semienkam veľmi dobre klíčiť.

Pozor, len čo rastlinky vyklíčia, treba im dopriať dostatok svetla a nie príliš vysokú teplotu (to už závisí od konkrétnych druhov). Je veľmi dôležité, aby sa nevytiahli, ale aby mali pekný tvar už “od narodenia”.

Vysievať odporúčam nahusto, aby bol porast pekný a bujný. Rastlinky sa navzájom ochránia, budú krajšie a nebudú toľko presýchať.

Presádzanie byliniek

Ak nemáte vhodné podmienky, ako vypestovať bylinky zo semienok, aby sa vám určite nevytiahli, radšej presádzajte. Predpestujte si priesady byliniek a tie potom presaďte priamo do nádoby – na dno drenážna vrstva, potom substrát kompost, piesok, perlit… Ako v časti o vysievaní.

Pri presádzaní si dajte záležať, aby ste nevytvorili kopu. Znamená to, že by bola nádoba preplnená substrátom a bylinky by sa vám veľmi zle zalievali. Voda by z kopy stekala von okrajmi nádoby a nie ku koreňom.

Nebojte sa kombinovať viac druhov. Výsadba bude pestrá, krásna, rastlinky si navzájom pomôžu proti škodcom.

Tip na predpestovanie: Do finálnej nádoby radšej rozsádzajte trsy mladých rastliniek, nie jednotlivé priesady. Bude to vyzerať krajšie, porast bude hustejší a kompaktnejší.

Odporúčania na celú sezónu

Bylinky pravidelne používajte – zrezávajte, aby sa pekne rozvetvili.

Ak sa vám bude zdať, že už je substrát vyčerpaný, pridajte tyčinky organického hnojiva s postupným uvoľňovaním živín.

Zalievajte radšej menej výdatne, ale častejšie.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: