Lisovanie je jeden z najbežnejších spôsobov, ako kvietky usušiť a zakonzervovať ich krásu. Hoci plochú.  Viete, ako lisovať kvety, aby ste z nich získali kvalitný materiál na výrobu záložiek, pohľadníc, oznámení, zápisníkov, obrázkov či dokonca živicových šperkov?

Aké kvety lisovať?

Ploché a jednoduché. Na lisovanie nie sú vhodné ruže, pivonky, tulipány či kosatce. Ideálne sú listy, trávy, mnohé lúčne a poľné kvietky (burinky 😉 ), sedmokrásky, primulky či sirôtky a samozrejme – štvorlístky!

Ruže alebo pivonky radšej zakonzervujte iným spôsobom a ponechajte im trojrozmernosť. Lisovaním by sa len zbytočne poškodili. Môžete ich preparovať alebo napríklad usušiť. Prečítajte si náš návod, ako sušiť pivonky.

Ako lisovať kvety?

Rastlinky na lisovanie zberajte za suchého počasia a šupnite ich medzi savé papiere do lisu (alebo medzi knihy) čo najskôr.

Rôzne byliny i drobné kvietky totiž rýchlo vädnú. Zvädnutý, pokrčený štvorlístok je takmer nemožné bez poškodenia naspäť vyrovnať a rozložiť tak, aby sa vylisoval v požadovanom tvare a zachoval si peknú farbu.

Rastlinky treba lisovať medzi savými papiermi (špeciálnymi “pijákmi” alebo aspoň medzi novinami či papierovými obrúskami bez textúry) v jednej vrstve. Aby sme si rozumeli – pokojne použite dva či tri hárky papiera, ale medzi nimi len jednu vrstvu starostlivo naukladaných kvetov, ktoré sa navzájom neprekrývajú. A potom opäť hárky papiera.

Pozor, dôležité!

Rastlinný materiál nezaťažujte príliš silno. Základom je suché prostredie, tma a priliehanie papiera tak, aby sa nepokrčili. Nemôžete ich však príliš silno stlačiť, pretože by ste im rozdrvili pletivá, šťavy by ste z nich vymačkali namiesto toho, aby prirodzene, postupne uschli. A to je chyba – nadmerným tlakom zaťažené rastliny ostávajú fľakaté a znehodnotené. Lisovanie kvetov na tvorbu pohľadníc skrátka nie je to isté, ako lisovanie pre získanie štiav či olejov. 

 

Pravidelná kontrola

Počas lisovania treba rastlinky kontrolovať. Podľa potreby vymieňajte papier za suchý. Vo vlhkom prostredí hrozí hnednutie, zahnívanie či dokonca plesnivenie materiálu.

Ako lisované kvety lepiť?

Ideálne použite kvalitné lepidlo v spreji. Ak túto možnosť nemáte, použite klasického “Herkulesa” a nanášajte ho napríklad vatovou tyčinkou. Je to náročné, trebra pracovať precízne a dávajte si dobrý pozor, aby ste drobné lístky či lupienky nepoodtŕhali.

Lisovaná levanduľa

Lisovanie je skvelý spôsob, ako zakonzervovať levanduľu. Vďaka lisovaniu si zachová peknú farbu a nebude sa tak trúsiť ako sušená. Levanduľové pohľadnice sú romantické, voňavé a obľúbené aj u minimalistov.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *