Na čelenky, venčeky, spony či hrebienky zo sušených kvetov nedám dopustiť. Sú nefalšovane prírodné, a predsa trvácnejšie ako tie zo sviežich kvetov (ktoré sú však bezkonkurenčne najkrajšie). Ale ako dlho čelenky zo sušených kvetov vydržia? Informácií nikdy nie je dosť, preto idem vysvetliť opäť.

Najodolnejšie čelenky zo sušených kvetov

Úplna topka odolnosti sú samozrejme drevité plody (šišky, oriešky…) či kvety (protea). Sú však ťažké a majú svoje špecifické tematické využitie.

Na výrobu tradičnej a romanticky kvetinovej čelenky najlepšie poslúžia slamienky. Považujem ich za najodolnejšie kvety, a preto ich na výrobu čeleniek používam najradšej.

Pestujeme vlastné kvety a pri výbere slamienok na čelenku prechádza každý jeden kúsok záťažovým testom.

Jednodruhová slamienková čelenka na vás môže na prvý pohľad pôsobiť nudne. Ale skúste si ju dať do vlasov. Aj tá najobyčajnejšia čelenka zo skutočných kvetov vyzerá romantickejšie než akákoľvek umelá. Prosto to tak príroda zariadila.

Slamienková čelenka si pekne drží farbu. Zvládne aj to, ak ju omylom priľahnete (stalo sa mi vo vlaku) alebo ak vám spadne z rúk (stáva sa mi často a mojim deťom ešte častejšie). Áno, môže sa stať, že sa z nej pri páde niekoľko lupienkov odtrhne alebo sa zlomia. ale to si na nej nikto nevšimne a život ide ďalej. Ako keď vám vypadne jeden vlas.

Kvetinová čelenka síce neskrotí nezbedné vlasy. Ale ozdobí ich tak, aby si všetci pomysleli – Takto to má byť!

Čelenku si môžete dať do vlasov a vytvoriť si účes, ktorý následne zalakujete. Slamienkam to neprekáža, ba dokonca tým zvýšite trvácnosť čelenky. Môžete ju lakovať opakovane tak často, ako často si budete potrebovať zafixovať účes.

Čelenkám zo sušených kvetov však prekáža voda. Ak vás stihne slabý dážď, je to v poriadku (stalo sa mi neraz a bolo to pre čelenku úplne OK). Treba ju len nechať dobre preschnúť. Ak by ste však zmokli poriadne, slamienky sa zatvoria a môžu zmeniť farbu. To je stále v poriadku. Ak necháte čelenku poriadne uschnúť, nesplesnivie a slamienky sa opäť otvoria, ale už to nemusí byť ono.

Čo nemá slamienková čelenka rada?

Okrem silného dažďa alebo plávania pod vodou ňou netreba búchať, nenoste ju pod čiapkou či klobúkom a nedávajte si ju na dobrú noc do postele.

V čelenke neboxujte, nedávajte si na ňu prilbu a netancujte na metalovom koncerte.

Dávajte si ju na hlávku opatrne a nezabudnite pri česaní, že je tam! Kvety nemajú rady hrebeň ani kefu.

Čelenky môžete skladovať napríklad v skrini či v zásuvke, kľudne viacero kúskov na sebe. Su ľahké a nepotlačia sa. Pri vyberaní čelenky dávajte pozor, aby ste ostatné nezhodili na zem alebo aby ste silou niečo neodtrhli.

V našej ponuke sú čelenky s kovovými korpusmi,  takže sa nelámu, sú ohybné a netlačia za uškami.

Fajnové čelenky na príležitostné nosenie

Tak tie sú skutočne krásne a pôsobia úplne romanticky až étericky! Vyrábame ich z odolnej zelene (ktorú najprv preparujeme, aby sa nelámala a netrúsila), používame viacero druhov kvetov – čiže aj menej odolné než slamienky, rôzne plody, bobuľky, trávy…

Toto sú však čelenky, venčeky, hrebienky, spony pre príležitostné nosenie. Svadba, fotenie, oslavy…

Treba s nimi zaobchádzať opatrne. Stále majú dlhšiu životnosť ako doplnky zo živých kvetov. Ak s nimi budete opatrne manipulovať, vydržia vám roky. Vlastne najväčší problém bude ten, že si uvedomíte, ako nechcete nosiť stále tú istú čelenky na každú jednu oslavu. Ale na bežné nosenie – cestovanie, práca, škola, stanovačka… – tieto vílovské kúsky neodporúčame. Najmä veľké boho venčeky bývajú pomerne ťažké a na bežné nosenie nepohodlné.

Najväčší postrach čelenky zo sušených kvetov

Je hneď po vode, ohni a prilbe chrobák známy ako “chlebový” chrobák alebo červotoč chlebový. Ospravedlňujem sa, nie som odborníčka na hmyz, takže možno má tento chrobáčik viacero druhov v rodine a ja som ho hodila do jedného vreca.

V každom prípade je to niečo, čo nenápadne vyhryzká stredy kvetov a tie sa vám potom rozpadnú.

Nebojte sa, nie je to hmyz, ktorý by ste si priniesli v čelenke domov, alebo ktorý by sa u vás kvôli čelenke objavil. Žiaľ, je to chrobák, ktorého si môžete kúpiť s múkou alebo korením. Alebo príde cez malilinkú škáročku od susedov alebo vletí cez okno… Je to chrobák, ktorého pravdepodobne poznáte, a nechápete, ako sa mohol dostať do korenia a byliniek, hoci ich máte zatvorené v sklenom pohári. Ten chrobák môže byť úplne všade a býva hocikde. Je vyhlásený za úhlavného nepriateľa Kvetinového obchodíka!

Ale nebojte sa – bojujeme proti nemu spolu! Takže ak by vašu kvetinovú čelenku v rámci záručnej doby (24 mesiacov od kúpy) napadol, pošlite nám ju naspäť. Ja už má v oku, čo spôsobí chrobák a čo nevhodné zaobchádzanie. My si to s ním vyriešime a pošleme vám opäť čistučký krásny kvetinový doplnok.

Čelenky zo sušených kvetov nevydržia toľko, čo tie umelé. A to je na nich krásne! Sú jedinečným, dočasným doplnkom, ktorý si zaslúžite. Predstavte si – nikto iný nikde na svete nebude mať vo vlasoch takú istú ozdobu. Pretože je každý jeden sušený kvet originál, ktorý sa v prírode nezopakuje.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: