Možno to znie šialene, ale je to skvelý spôsob, ako poliať záhradu a dopriať rastlinám potrebnú vlahu. Vysvetlím bližšie.

Keď len spŕchlo

Mávame obdobia dlhotrvajúceho sucha. Na jar a potom aj v lete. S tým jarným sa pasujeme aj v týchto dňoch. Uprostred slnečných dní sa sem-tam objaví jediný deň, počas ktorého sa konečne zamračí a čo-to spŕchne. Jasné, že by bolo fajn, keby primerane pršalo asi týždeň vkuse. Alebo ešte lepšie – keby každú noc namiesto prízemných mrazov radšej poriadne popršalo. No nie je to tak.

Keď však naprší (aspoň trošku) a vám sa zdá, že to nestačilo, začnite polievať. Po daždi, hoci mrholení, je pôda pripravená prijať ďalšiu vlahu. Polievanie po miernom daždi je oveľa efektívnejšie ako polievanie nasucho.

Zalievanie výsevov

Odbehnime si zo záhrady domov k výsevným nádobám alebo k čerstvo pikírovaným priesadám. Alebo do skleníka, ak máte tú možnosť. Aj vám sa už stalo, že ste sa zúfalo prizerali, ako voda do čerstvého substrátu nechce ani za nič vsiaknuť?

Tak vezmite do rúk rozprašovač a priesady oroste. Potom, ako substrát nasiakne drobné kvapôčky, môžete polievať napríklad pomocou flašky (ja používam staré flaše od prípravkov na riad, cez ktoré tečie primerané tenký prúd vody – vynález mojej maminy). Uvidíte, že aj čerstvý substrát odrazu oveľa lepšie prijíma vlahu. Nemusíte sa pri polievaní bezradne prizerať, ako sa voda kĺže po povrchu substrátu a steká cez okraj nádoby preč.

Podobne, ako substrát zvlhčený rozprašovačom, aj pôda zvlhčená mrholením je lepšie pripravené prijať ďalšiu vlahu. Namiesto toho, aby voda stekala po povrchu, krásne siakne hlbšie a hlbšie.

Keď prší, nesvieti slnko. Zvyčajne

To je ďalšia výhoda polievania po daždi. Alebo počas zamračeného dňa.

Iste viete, že polievať rastliny na slnku počas horúceho slnečného počasia nie je vhodné riešenie. Rozhorúčené rastliny utrpia šok, a drobné kvapôčky vystavené slnečným lúčom navyše pôsobia ako lupa. Pod nimi môžu ostať listy doslova spálené.

Aj preto je veľmi výhodné využiť zamračený deň na polievanie. Určite radšej ako nečinne nadávať na to, že málo popršalo. Tak hurá, vyťahujte hadice a popolievajte všetko, čo treba, kým nesvieti slnko. Zálievka po daždi vydrží oveľa dlhšie, prenikne hlbšie a zbytočne sa predčasne nevyparí.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: