Máme tu voňavé orgovánové obdobie. Nečudujem sa, ak ste tiež podľahli jeho čaru, zrezali ste si niekoľko súkvetí a priniesli ich domov. Pravdepodobne chcete, aby vydržal orgován vo váze dlho krásny. Tak poďme na to, vyskúšajte niekoľko rád, vďaka ktorým predĺžite jeho životnosť.

Kedy rezať orgován?

Vyberte si súkvetia, ktoré nie sú celkom rozkvitnuté. Kvietky, čo už rozkvitli, totiž zakrátko uvädnú a nebudú vyzerať najkrajšie. Vyberte sa po kvitnúce vetvičky orgovánu skoro ráno alebo počas chladnejšieho upršaného dňa.

Čo najskôr do vody!

Zrezané konáriky orgovánu treba dať do vody čo najskôr, ale predtým ich upravte.

Odstráňte všetky listy, ponechajte len súkvetie. Stonku skráťte tak, aby ste si vytvorili vo vázičke peknú kompozíciu. Môžete nechať rezervu, aby ste mohli v rezaní pravidelne pokračovať. Raz za deň či raz za dva dni vymeňte vo váze vodu a rez na stonke obnovte.

Režte šikmo a vytvorte ideálne aj niekoľko centimetrový rez. Samozrejme, listy sú krásne, preto by vo váze nemuseli chýbať. Pridajte ich však ako samostatné vetvičky a tiež ich upravte rezom, cez ktorý budú môcť prijímať vodu.

Prirodzené vädnutie

Sukvetia orgovánu sa pod svojou ťarchou prirodzene ohýbajú, čo dodáva voňavej kytici čarovnú atmosféru. Ale orgovánové listy rýchlo vädnú, čo sa vám možno nebude páčiť. Môžete tento problém vyriešiť napríklad tak, že použijete radšej viacej olistených stoniek, na ktorých však ponecháte len pár listov. To preto, lebo práve cez listy dochádza k významnému odparovaniu vody. Keď ich ostane na jednej stonke len nieľkoľko, ľahšie ich vyživí a nebudú tak rýchlo vädnúť.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: